Nieodkryte, piękne wiosną – Karkonosze

Wędrówki po parkach narodowych, zwiedzanie zamku, imprezy plenerowe, spektakle teatralne czy koncerty! To wszystko czeka wiosną na turystów w Karkonoszach i ich stolicy - Jeleniej Górze. Sprawdź co warto zwiedzić podczas wiosennego i majówkowego wypadu.

 

Nieodkryte, piękne wiosną - Karkonosze
Nieodkryte, piękne wiosną – Karkonosze

Nie są tak popularne, jak Tatry i Zakopane, ale gdy raz tam pojedziesz, zakochasz się!
Karkonosze, jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce, ale nie tak popularny jak polskie morze czy Tatry. Podczas, gdy zimą jest to raj dla narciarzy, wiosną wspaniale czują się tu wędrowcy, przemierzający szlaki od Karpacza, poprzez szczyty – Śnieżkę, Smogornię, Wielki Szyszak i Szrenicę – aż do Szklarskiej Poręby. Większość z tras prowadzi przez obszary Karkonoskiego Parku Narodowego, Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
Jednak, aby w pełni wykorzystać atuty tego regionu, nie można pominąć jego stolicy – Jeleniej Góry. O uroku jej malowniczego położenia nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz zobaczył panoramę Starego Miasta na tle Karkonoszy. Wizyta w „Jeleniej” pozwala też połączyć niezwykłe piękno gór z możliwościami zwiedzania licznych zabytków i atrakcjami kulturalnymi. A wiosną naprawdę dużo tu się dzieje!

Nieodkryte, piękne wiosną - Karkonosze
Nieodkryte, piękne wiosną – Karkonosze

 

Raj dla miłośników zabytków

Jelenia Góra to ponad 80-cio tysięczne dolnośląskie miasto pięknie położone nad Bobrem, w kotlinie pomiędzy Karkonoszami i Górami Kaczawskimi. Jest też bardzo interesującym miejscem wielbicieli historii, która tu rozpoczęła się w 1108 roku. Jej ślady są widoczne w całym mieście. Największe atrakcje miasta to m.in.: mury i wieże obronne z XIV wieku, Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim z połowy XVIII stulecia, Zamek Chojnik, kościoły Św. Erazma i Pankracego i Podwyższenia Krzyża Świętego oraz cerkiew prawosławna Świętych Piotra i Pawła. Jelenia Góra to również Uzdrowisko Cieplice, odwiedzane co roku przez tłumy kuracjuszy, a także podgórskie dzielnice: Jagniątków i Sobieszów, które dysponują bogatą bazą turystyczną i często stanowią pierwszy punkt wypraw na karkonoskie szlaki.

Nieodkryte, piękne wiosną - Karkonosze
Nieodkryte, piękne wiosną – Karkonosze

Pięknie i kulturalnie

Chyba nigdzie w pobliżu Karkonoszy nie ma tylu przedstawień, koncertów, wystaw
i innych wydarzeń artystycznych, co w Jeleniej Górze. Na pewno nie będą się tu nudzić wielbiciele teatru, kina czy filharmonii. Miasto jest znane z licznych festiwali muzycznych oraz niekonwencjonalnych działań teatralnych.

Jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej „Pestka”, podczas którego zostaną zaprezentowane  najciekawsze awangardowe dzieła polskich
i niemieckich twórców teatralnych, wszelkich form wyrazu artystycznego w tym muzyki, fotografii i performance. Festiwal ten będzie się odbywał od 28 kwietnia do 3 maja – mówi Alicja Czechowska z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Natomiast na weekend majowy zaplanowano m.in. inscenizacje historyczne grup rekonstrukcyjnych z Polski i Niemiec „W poszukiwaniu tajemnic…”. W planie jest również Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, Półmaraton Jeleniogórski, spektakl Teatru Ocelot oraz koncert grupy Red Lips na inaugurację Wiosny Cieplickiej. Wydarzeniem, które wiosną przyciąga do miasta wielu turystów jest również Noc Muzeów – 20 maja oraz Rowerowa Parada Retro, która w tym roku odbędzie się 28 maja.

Nieodkryte, piękne wiosną - Karkonosze
Nieodkryte, piękne wiosną – Karkonosze

Atrakcje bez względu na wiek

Jednym z jeleniogórskich miejsc, gdzie naprawdę dużo się dzieje i trzeba odwiedzić, jest również Nowy Rynek – połączone z dworcem autobusowym centrum handlowe. Sporo atrakcji czeka tu na rodziny z dziećmi. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano tu wiele atrakcji w strefie Fun Park. To właśnie tam maluchy mogą pobawić się m.in. w basenie z kulkami czy na kolorowych zjeżdżalniach albo powspinać się na specjalnych linach. Dzieci mają tam także zapewnioną opiekę.

Dzięki temu nie tylko najmłodsi mogą miło i aktywnie spędzić czas, ale również ich rodzice mają szansę chwilę odpocząć po górskich wyprawach lub zwiedzaniu miasta – mówi Anna Szlaga, Marketing Manager w Nowym Rynku.

Jak dojechać do Jeleniej Góry?

Pociągiem:
Z Warszawy – 5 godz. 20 min.
Z Krakowa – 5 godz. 25 min.
Z Wrocławia – 2 godz. 4 min.
Z Gdańska – 8 godz. 4 min
Z Poznania – 5 godz.

Samochodem:
Z Warszawy – 4 godz. 30 min.
Z Krakowa – 4 godz.
Z Wrocławia – 1 godz. 45 min.
Z Gdańska – 6 godz.
Z Poznania – 3 godz. 50 min.