Pol(k)iglotki! Polki chętniej uczą się języków niż Polacy!

Polki stanowią 65% osób wyjeżdżających z Polski za granicę w celu nauki języków obcych. Z badań wynika, że kobiety nie tylko chętniej uczą się języków niż mężczyźni, ale co za tym idzie, lepiej je znają.

Polki zdecydowanie chętniej niż Polacy uczą się języków obcych
Polki zdecydowanie chętniej niż Polacy uczą się języków obcych

Z danych Education First, największej na świecie firmy specjalizującej się w organizowaniu zagranicznych kursów językowych, wynika, że na trzy osoby wyjeżdżające za granicę uczyć się języków przypadają dwie kobiety. Zdecydowanie najczęściej wyjeżdżamy uczyć się angielskiego (83%). Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki (5%), następnie francuski (4%) i hiszpański (3%).
Polacy z roku na rok coraz częściej chcą uczyć się również egzotycznych i nieco mniej popularnych języków. Kursy doszkalające znajomość włoskiego Polacy wybierają równie często jak kursy z chińskiego i japońskiego, na które decyduje się co setna osoba. Coraz więcej Polaków dostrzega, że warto poznawać języki, które są popularne w innych częściach świata. Zdają sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach firmy z różnych zakątków świata inwestują swoje pieniądze w Polsce. Takie nieszablonowe podejście i nauka – na przykład chińskiego czy japońskiego – może skutkować pozyskaniem pracy, której większość Polaków nie mogłaby wykonywać z powodu nieznajomości  tych języków – mówi Sylwia Rogalska, Country Product Manager Education First w Polsce.

Polki chętniej uczą się od Polaków, a co za tym idzie, lepiej znają języki

Możemy być dumni z poziomu znajomości języka angielskiego w Polsce, a przede wszystkim dumne mogą być Polki. Raport EF English Proficiency Index pokazuje, że kobiety władają językiem angielskim lepiej niż mężczyźni. Polska znajduje się na dziewiątej pozycji pod względem znajomości angielskiego w krajach nieanglojęzycznych. Osoby w wieku pomiędzy 18 a 20 rokiem życia najbieglej się nim posługują. Z danych raportu wynika również, że wśród starszych osób poziom znajomości języka jest niższy.

Na naukę języków nigdy nie jest za późno

Na kursy językowe wjeżdżają nie tylko osoby, które nadal uczęszczają do szkół i studiują, choć te do 24 roku życia stanowią 78% kursantów (28% w wieku gimnazjalnym, 38% w wieku licealnym i 12% w wieku pomiędzy 19 a 24 rokiem życia). Co siódma osoba wyjeżdżająca za zagraniczne kursy językowe ukończyła 30 lat.