„Wszystko albo nic #jakPolaNegri” Magdalena Lamparska

Każdy ma marzenia, lecz czy każdy ma odwagę je spełniać? Magdalena Lamparska, podobnie jak tytułowa Pola Negri, odważyła się zawalczyć o swoje pragnienia. Z przedwojenną gwiazdą ma wiele wspólnego – podobnie jak ona została aktorką. Teraz postanowiła napisać swoją debiutancką powieść „Wszystko albo nic #jakPolaNegri”. Jej książka właśnie trafiła na półki księgarni. Opowiada o losach początkującej aktorki Anny Mazur, która podąża śladami legendarnej gwiazdy kina niemego.

„Wszystko albo nic #jakPolaNegri” Magdalena Lamparska

Magdalena Lamparska nie przypadkiem zainteresowała się biografią Negri. Z hollywoodzką gwiazdą, która sto lat temu rzuciła świat na kolana, łączy ją zawód, pracowitość i odwaga sięgania po nieosiągalne. Słynna aktorka stała się inspiracją dla Lamparskiej. Zafascynowana gwiazdą postanowiła wyruszyć w poszukiwanie granicy między fikcją a rzeczywistością w zawodzie aktora, przygląda się także sztuce kreowania własnego wizerunku, która dziś, tak samo jak wiek temu, odgrywa w tym zawodzie ogromną rolę.
Lamparska rozpoczyna swoją powieść intymnym listem do Poli Negri. Zwraca się w nim do niej per „Ty” jakby świetnie się znały choć jednocześnie zachowuje dystans i szacunek. W tym listownym wstępie nie kryje swojej fascynacji i podziwu dla talentu i kunsztu aktorskiego gwiazdy.

Niemy obraz wymagał od aktorów większej ekspresji, ale Ty w tej konwencji poruszałaś się nadzwyczaj swobodnie. W każdej roli Twoje oczy są pełne emocji, twarz gra mimiką, ciało posługuje się gestami. Czas nie zniszczył Twojego aktorstwa. Ocalił to, co w nim najcenniejsze. Obecność.”

Autorka sprawnie porusza się w obu przestrzeniach. Czytelnik nie otrzymuje tradycyjnej biografii ani powieści. Dzięki łączonym historiom bohaterek ma okazję do porównań, stawiania pytań, formułowania własnych wniosków. Okazuje się, że choć obie artystki dzieli niemal wiek, są sobie niezwykle bliskie. Nie bez znaczenia jest fakt, że autorka również uprawia ten zawód, co dodaje książce autentyczności. Przygotowanie badawcze, którego Magda Lamparskiej niewątpliwie nie można odmówić, bije z każdej strony książki. Wypełniona jest ona faktami z życia Poli Negri, niekiedy takimi, które nawet ona sama tuszowała w swoich słynnych pamiętnikach. Losy Ani Mazur, ambitnej, choć pełnej obaw młodej aktorki, są z kolei opisane z niezwykłą szczegółowością i znajomością tematu.

„Wszystko albo nic #jakPolaNegri” Magdalena Lamparska

Magdalena Lamparska

Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Zadebiutowała rolą Aliny w spektaklu Balladyna na deskach Teatru Narodowego. Aktorka znana z dużego i małego ekranu. Wcieliła się w wiele postaci, m.in.: Magdy z „Listów do M2”, Kaliny z komedii „Porady na zdrady”, Kamili z „Bez paniki z odrobiną histerii” ze Stephenem Baldwinem, czy Wandy z hollywoodzkiej produkcji „Zookeeper’s wife”. Łączy pracę w warszawskich teatrach z planami filmowymi w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Wpis znaleziono dzięki:

- "Wszystko albo nic #jakPolaNegri"

- Magdalena Lamparska

- Nowości książkowe