Zadbaj o zdrowe i bezpieczne wakacje

Wraz ze swoimi wszystkimi atrybutami, co roku lato przynosi nam sporo wyzwań. Każdy z nas pragnie ten czas wykorzystać jak najlepiej. Większość decyduje się na bliższe bądź dalsze wyjazdy, pozwalające odciąć się od codzienności i zregenerować siły.

Wakacje
Wakacje

Aby okres ten należał do przyjemnych, a co najważniejsze bezpiecznych, w letnim rozluźnieniu nie możemy stracić zdrowego rozsądku. Odpoczynek ma nam służyć, a jest to możliwe jeżeli wcześniej zadbamy o to, by przebiegał w sposób przemyślany i ostrożny.

Słońce świeci nad nami…

Większość z nas stara się wykorzystać każdy promień słońca, jaki między majem a wrześniem spłynie z bezchmurnego nieba. Choć słońce dostarcza nam ważnych dla organizmu elementów, w tym witaminy D, to zbyt intensywne nasłonecznienie może przynieść więcej szkody niż zysku. Poparzenia, udary, zmiany skórne, a nawet nowotwory, to przykre skutki braku umiaru w korzystaniu z dobrodziejstw lata. Prócz powszechnie dostępnych kremów z filtrem UV, powinniśmy zadbać o te miejsca, w których rozprowadzenie kosmetyków ochronnych nie jest możliwe. Mowa tu o oczach i skórze głowy. – Okulary przeciwsłoneczne zakupione w sklepie optycznym, a nie na straganie z wakacyjnymi pamiątkami, z całą pewnością ochronią nasze oczy przed szkodliwym wpływem słońca. Zakup ten to inwestycja na lata, a przede wszystkim inwestycja w zdrowie. Poza tym warto wiedzieć, że badania dermatologiczne dowiodły, iż stosowane powszechnie kremy z filtrem rozprowadzamy najczęściej w zbyt małej ilości na skórze, co powoduje, że nakładany faktor ma w rezultacie znacznie mniejszą moc ochronną niż ta oznaczona na opakowaniu. Najlepiej wybierać więc filtry SPF 30 i wyższe oraz unikać opalania w ostrym słońcu w godzinach 11.00-15.00 – mówi lek. med. Justyna Okupniak, internista z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia.
Odpowiednia dieta to kolejny ważny element stojący na straży naszego zdrowia. By wzmocnić ochronę oczu latem, warto zadbać, by w naszych posiłkach znalazły się źródła luteiny i antyoksydantów, a te najczęściej występują w owocach o fioletowej barwie – jagodach i borówkach, ale także w warzywach zielonych. Składniki te skutecznie przeciwdziałają wolnym rodnikom, spowalniają procesy starzenia komórek oraz wzmacniają odporność przed zmianami nowotworowymi. Nie zapominajmy, że w upały najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie – min. 2l/dobę, oraz preferowana jest dieta lekkostrawna: owoce, warzywa, kasze, ryż, strączki. Unikajmy ciężkostrawnych i niezdrowych  fast foodów, których spożycie w takie dni nierzadko kończy się zatruciem pokarmowym.
Kolejnym ważnym elementem naszego ciała, o które powinniśmy szczególnie zadbać latem, jest  głowa. Włosy stanowią jej naturalną, lecz niewystarczającą w obliczu upałów ochronę. Przed każdorazowym wyjściem z domu, powinniśmy pamiętać o nakryciu głowy, np. w formie czapki z daszkiem lub kapelusza. W przeciwnym razie grozi nam udar słoneczny.

Nie daj się ugryźć

Miejscowości wypoczynkowe coraz lepiej radzą sobie z natrętnymi owadami stosując przedsezonowe, bezpieczne dla turystów opryski. Jednak nie wszędzie, gdzie zawędrujemy na wakacyjnej ścieżce, możemy liczyć na takie udogodnienia. Wyprawa do lasu, na łąkę, pobliską plażę czy w góry to ryzyko ukąszenia, które może przynieść niebezpieczne skutki. Przed wyruszeniem w wycieczkę, warto zaopatrzyć się w środki przeciw owadom. Przydadzą się wszelkie spraye, żele i kremy, które można nabyć w aptece lub drogerii.
Latem szczególnie częstymi przypadkami są ugryzienia przez kleszcze. Owad niosący ze sobą zagrożenie boreliozą i innymi chorobami to niepozorny przeciwnik, którego atak bywa bezbolesny, lecz opłakany w skutkach. Warto zabezpieczyć się przed nim jeszcze w trakcie przygotowań do letniego wyjazdu. – W ochronie zdrowia przed tymi owadami, pomoże nam szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, które obok boreliozy, stanowi najpoważniejszy skutek ukąszenia. Jeśli już dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć, zdezynfekować miejsce  wkłucia i obserwować ślad do 4-5 tygodni, czy nie wystąpi tak zwany rumień wędrujący czyli powiększające się zaczerwienienie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza, który poprawadzi dalszą diagnostykę i leczenie – wyjaśnia lek. med. Justyna Okupniak, specjalista z MedPolonii.
W przypadku dalszych podróży, niezbędna jest wiedza na temat owadów występujących w danym miejscu. Jeżeli decydujemy się na wyjazd do tropikalnego kraju, obsługujące nas biuro podróży ma obowiązek dostarczyć informacji na temat występujących na terenie wypoczynku chorób i owadów. Coraz więcej firm turystycznych zapewnia także wykaz szczepień, które można przeprowadzić przed wakacyjnym wyjazdem.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Własny środek transportu to częsty element wakacyjnych planów. Prócz sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, powinniśmy upewnić się, czy w jego wyposażeniu znajdują się wszystkie elementy niezbędne do ochrony zdrowia i życia. Najważniejszym z nich jest apteczka. – Przed dłuższą podróżą warto sprawdzić, czy wszystkie znajdujące się w apteczce środki lecznicze nie straciły daty ważności. Jeżeli jakieś elementy wyposażenia apteczki zostały już wykorzystane, powinniśmy je jak najszybciej uzupełnić – radzi lek. med. Justyna Okupniak. Osoby przewlekle chore oraz alergicy nie powinni zapominać o niezbędnych lekach, a także poinformować współpasażerów o swoich dolegliwościach. Taka świadomość w obliczu zagrożenia zdrowia lub życia, może okazać się bezcenna.

Uważaj na drobiazgi

Każde, nawet drobne zadraśniecie, może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli przebywamy na łonie natury, z dala od czystości i środków higieny osobistej. Zakażenie, które może wdać się w ranę, może mieć negatywne skutki nawet kilka dni później. Zawartość apteczki skutecznie zabezpieczy miejsce skaleczenia. W wyposażeniu każdego turysty powinny znajdować się woda utleniona, Octenisept, gaza i plastry ochronne. Wszak nie każda rana wymaga wizyty w punkcie medycznym, a szybka reakcja pozwoli na kontynuowanie letnich przyjemności.

Ubieraj się świadomie

Dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych i temperatury, to ważny element rozsądnego wypoczynku. – W czasie upałów, powinniśmy pamiętać o cyrkulacji powietrza. Nasza skóra będzie nam wdzięczna za lekkie, oddychające ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna – tłumaczy lek. med. Justyna Okupniak, specjalista z poznańskiego szpitala MedPolonia. W zależności od miejsca naszego wypoczynku, temperatury zmieniają się. Najczęściej odwiedzane przez turystów kraje w Afryce, potrafią zaskoczyć chłodnymi, niemal mroźnymi nocami. Jeżeli chcemy odpocząć od słońca i wypoczywać po zmroku, nie zapomnijmy o odpowiednim ubiorze, który ochroni nasz organizm przed wyziębieniem.