Zainspiruj się i stwórz sypialnię swoich marzeń

Angielski szyk, wszechobecny błysk, sielski klimat, a może nowoczesny powiew minimalizmu? Aranżując sypialnię, możesz wykorzystać ulubiony styl wnętrzarski i stworzyć indywidualny, wymarzony wystrój. Pamiętaj tylko o jednym – w tym pokoju najważniejszy jest twój zdrowy sen.

Zainspiruj się i stwórz sypialnię swoich marzeń

Zakładając, że poświęcamy na sen osiem godzin w ciągu doby, można założyć, że w sypialni spędzamy nawet jedną trzecią swojego życia. Owszem, oprócz spania, podejmujemy w sypialni i inne czynności: czytamy książki, pielęgnujemy ciało, relaksujemy się, spędzamy czas na długich wieczornych rozmowach i w pośpiechu przebieramy o poranku. Jednak to o zdrowy sen trzeba zadbać w pierwszej kolejności.

Krok pierwszy. Wybierz materac

Aranżację sypialni warto rozpocząć od wyboru łóżka i idealnego dla nas materaca. Dobrze dobrany pozwoli organizmowi regenerować się w nocy i tryskać energią w ciągu dnia. – Mityczna zasada „im twardszy, tym lepszy”, jest nieprawdziwa. Materac należy dobierać do wzrostu, wagi i indywidualnego poczucia komfortu – mówi ekspert, Tomasz Goc. – Powierzchnia materaca musi dawać kręgosłupowi, kościom i mięśniom odpowiednie podparcie. Na uwagę zasługują w szczególności materace z pianki termoelastycznej, kieszeniowe lub lateksowe. Te ostatnie są dobrym rozwiązaniem również dla alergików – podkreśla.

Krok drugi. Aranżacyjna harmonia

Wygoda musi iść w parze z harmonijnym otoczeniem. Zdrowy sen w otoczeniu spójnego
i konsekwentnego wystroju, to klucz do idealnego wypoczynku. Bez względu na to, jaki styl aranżacyjny wybierzesz, zadbaj o to, by był utrzymany w spójnej kolorystyce. Wybierz takie meble, które pozwolą ci zachować porządek (choćby pozorny), czyli szafy, szuflady i kredensy, które możesz zamknąć, i ukryć ich wnętrze przed zmęczonym wzrokiem. Raczej unikaj zbyt wielu dekoracji. Po pierwsze mogą cię rozpraszać, gdy zasypiasz, po drugie zbierają kurz, a ten znacząco wpływa na nasze zdrowie i jakość snu.

Zainspiruj się i stwórz sypialnię swoich marzeń
Zainspiruj się i stwórz sypialnię swoich marzeń

Krok trzeci. Wyraź siebie

Najprzyjemniejsza część to zabawa konwencją. Wybierz styl, który najbardziej ci odpowiada
i zaaranżuj sypialnię według swoich potrzeb. Jeśli jesteś miłośnikiem angielskiej elegancji, w twojej sypialni nie może zabraknąć solidnych i ciężkich mebli, lamperii, kremowych kolorów i motywów kwiatowych (najlepiej różanych). Styl glamour pozwoli ci na wprowadzenie do sypialni wszystkiego, co migocze, błyszczy i lśni. Beże, róże, czerń i kryształy to twoi sprzymierzeńcy. Wytworność i elegancja w stylu glamour nie może się obejść też bez oryginalnego oświetlenia i lakierowanych frontów mebli.

Zainspiruj się i stwórz sypialnię swoich marzeń
Zainspiruj się i stwórz sypialnię swoich marzeń

Odpowiedzią na najnowsze trendy będzie wystrój rustykalny, czyli urządzenie pomieszczenia w stylu nawiązującym do wiejskich lub górskich klimatów. Niezwykłej przytulności nadadzą mu drewniane i ceglane elementy. Wykorzystaj także wełnę, kamień, futra, a całość przełam zwiewnymi materiałami w drobną kratkę lub regionalne wzory. Poprzednie opisy w ogóle nie przypadły ci do gustu? Zapewne jesteś miłośnikiem ascetycznych surowych wnętrz. Pamiętaj, że przyjaciółmi minimalizmu są stal, metal i szkło. By uniknąć jednak zbyt chłodnego efektu i dodać sypialni nieco przytulnego charakteru, wprowadź tkaniny o jednolitych barwach lecz wyraźnych, fakturowych splotach. Jednokolorowa wykładzina lub puszysty dywan również powinien pomóc. Ostatnim krokiem do wymarzonej sypialni jest już tylko… wprowadzenie się do niej wraz z ukochaną osobą.