Drake wycofał swoje nominacje do nagród Grammy 2022

Zdobycie nagrody Grammy to marzenie wielu muzyków. Otrzymanie statuetki jest bowiem potwierdzeniem zarówno statusu, jak i sukcesu osiągniętego przez artystę. W tym roku znany raper uznał jednak, że nie zależy mu na wygranej.

Drake Grammy 2022
Drake wycofał swoje nominacje do nagród Grammy 2022. Foto Instagram @champagnepapi

Drake ma na swoim koncie wiele nagród muzycznych. Wśród jego licznych statuetek znajdują się też te przyznane przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, czyli słynne Grammy. Podczas trwającej ponad dekadę kariery artyście dwa razy udało się wygrać za Najlepszy rap. Wyróżnienie otrzymał także za Najlepszy występ rapowano-śpiewany i za Najlepszy rapowy album. W tym roku nie odbierze jednak żadnej nagrody – i to na własne życzenie.

Drake wycofał swoje nominacje do nagród Grammy 2022

Pod koniec listopada ogłoszono listę nominacji do nagród Grammy 2022. Wśród wielu muzycznych gigantów znalazło się również imię Drake’a. Raper został nominowany w dwóch kategoriach. Miał szansę zgarnąć statuetkę za Najlepszy rapowy album (za płytę „Certified Lover Boy”) i Najlepszy rapowy występ (za piosenkę „Way 2 Sexy”, wykonaną z Future i Young Thugiem). Artysta poprosił jednak przyznającą nagrody Akademię o wycofanie obu nominacji. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego podjął taką decyzję.

Drake krytykuje Grammy

Chociaż oficjalnego powodu, dla którego Drake zdecydował się na taki ruch, nadal nie podano, w mediach pojawiły się spekulacje, że może to mieć związek z krytyką ceremonii, którą już dużo wcześniej wyrażał artysta. W zeszłym roku, gdy Akademia ogłosiła listę nominacji do nagród Grammy 2021, na Instagramie rapera pojawił się wymowny wpis.

Myślę, że powinniśmy przestać być zszokowani rozłamem między mającą oddziaływanie muzyką a tymi nagrodami i po prostu zaakceptować, że to, co kiedyś było najwyższą formą uznania może nie mieć już znaczenia dla artystów teraźniejszości i przyszłości – napisał wtedy muzyk.

W latach wcześniejszych Drake wyraził niezadowolenie także z tego, jak Grammy funkcjonują. Miał im za złe na przykład fakt, że nawet w czasie, gdy jego piosenki należały do gatunku pop, nadal umieszczano je w kategorii hiphopowej. Po tym, gdy jego singiel „Hotline Bling” dostał nagrodę za najlepszą rapową piosenkę, artysta skomentował, że utwór „nie jest nawet rapem”, przez co dostanie statuetki było po prostu dziwne.