Medytacja – wewnętrzna podróż

Medytacja to wewnętrzna podróż. Jej celem nie jest zaspokojenie zwykłej ciekawości, ale wewnętrzna przemiana. Medytując poznajemy zależności pomiędzy umysłem i zaczynamy lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

medytacja wewn podroz
Podążając w głąb siebie ciało jest narzędziem pracy. W procesie samoobserwacji, wglądu wykorzystuje się różne sposoby na skoncentrowanie umysłu. Tylko z odpowiednio skupionym, wyostrzonym umysłem można rozpocząć podróż do wewnątrz.

Istnieje wiele technik medytacyjnych różniących się zarówno sposobami działania, jak również efektami. Różne techniki posługują się różnymi atrybutami. Można próbować koncentrować umysł obserwując, czując swój własny oddech. Można posłużyć się powtarzanym dźwiękiem – werbalizacją, albo obrazem – wizualizacją, wyobrażając sobie jakiś kształt, lub formę. Aby skoncentrować umysł potrzebny jest jakiś obiekt koncentracji.
Powtarzanie w kółko jakieś frazy, mantry, modlitwy powoduje, że umysł wyostrza się i wycisza. To samo dotyczy prób wizualizowania, wyobrażania sobie jakiś obiektów. Jednak często określony atrybut służący skupieniu uwagi może być nie do zaakceptowania dla osoby innej religii, kultury czy tradycji. Zazwyczaj określone dźwięki mantry związane są z jakąś konkretną religią, lub tradycją będąc fragmentami świętych pism, imionami bogów etc. To samo odnosi się do wizualizowanych obrazów – które często przedstawiają jakieś święte w danej religii czy tradycji osoby. To powoduje, że często takie obiekty koncentracji umysłu nie są uniwersalne. Nie wszyscy chcą recytować imię boga czy bogini, albo wyobrażać sobie kształty, czy formy związane z jakąś określoną religią. Istnieją też techniki posługujące się „neutralnymi”, uniwersalnymi sposobami koncentrowania uwagi. Jedną z nich jest Vipassana.
W technice medytacji Vipassana odkrytej przeszło 2500 lat temu przez Siddartha Gotame – zwanego Buddą osiąga się stan skupienia i wyciszenia umysłu przy użyciu własnego oddechu. Jest to bardzo uniwersalne i naturalne narzędzie pracy. Oddycha każdy niezależnie od kraju pochodzenia, wyznania, płci i światopoglądu. Narzędzie jest uniwersalne, bo każdy może z niego korzystać, nie jest związane z żadną określoną kulturą, religią czy tradycją.
Obserwując oddech, czując naturalny przepływ oddechu umysł wycisza się, uspokaja i wyostrza. Z tak skoncentrowanym, wrażliwym umysłem można zacząć podążać w głąb siebie, oczyszczając umysł poprzez samoobserwację.
Słowo Vipassana w języku palijskim oznacza „widzieć rzeczy takimi jakimi są naprawdę”.
Podczas tego procesu umysł oczyszcza się z zalegających głęboko w podświadomości mentalnych zanieczyszczeń, które są powodem naszych problemów. Krok po kroku warstwy tych zakłóceń zostają usuwane. W ich miejsce pojawia się spokój, radość, miłość i współczucie. Finalnym stanem jest wyeliminowanie wszystkich zanieczyszczeń, poznanie całej struktury materii i umysłu. Osobiste doświadczenie Nibbany (Nirwany)- stanu poza umysłem i materią jest momentem całkowicie zmieniającym życie człowieka.
Oczywiście taki proces oczyszczania umysłu poprzez samoobserwację wymaga bardzo dokładnych i precyzyjnych wskazówek. Niezbędny jest wykwalifikowany nauczyciel, który wyjaśni technikę pracy. Aby nauczyć się medytacji należy wziąć udział w 10 dniowym odosobnieniu – kursie medytacji. Podczas takiego kursu w specjalnie do tego przeznaczonych i zaprojektowanych ośrodkach osoby medytujące poznają dogłębnie sposób pracy. Przez 10 dni stopniowo odkrywają bezpośrednio doświadczając zależności pomiędzy umysłem i materią w obrębie własnego ciała. Uczą się jak ze spokojem obserwować zmienną naturę rzeczywistości i jak zastosować sztukę medytacji w codziennym życiu.

Poza ostateczną samorealizacją korzyści odczuwalne w życiu codziennym będące efektem
oczyszczania umysłu to: umiejętność zachowania spokoju w trudnych sytuacjach, łatwość koncentracji i dokonywania właściwych wyborów, zdolność postrzegania spraw z bardzo różnych punktów widzenia. Spośród nich wewnętrzny spokój i zrównoważenie w obliczu często trudnych, życiowych sytuacji jest najbardziej odczuwalne. Harmonia wewnątrz powoduje polepszenie relacji z otaczającymi nas ludźmi. Oczywiście, jak we wszystkim regularna, codzienna praktyka daje najlepsze, długofalowe efekty.
Wiktor Morgulec. Kursy medytacji wglądu Vipassana odbywają się regularnie w ponad 130 ośrodkach na całym świecie w Polsce także.