90 urodziny polskiej legendy

Franciszek Pieczka to człowiek urodzony w małej wsi - Godowo - na Górnym Śląsku. Jego życie zaczęło się od uprawiania roli i grania na organach, trwało na planach firmowych takich hitów jak m.in. ,,Wesela'' czy ,,Czterech pancernych i psie'' i wciąż trwa. Aktor kończy dzisiaj 90 lat. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Franciszek Pieczka.GA

Franciszek urodził się w rodzinie górniczej, początkowo swoją przygodę ze studiami rozpoczął na Politechnice Gliwickiej. Szybko z niej zrezygnował, udał się do Warszawy, gdzie zdał do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą skończył w 1954 roku. Pierwsze kroki na scenie postawił w ,,Pokoleniu” Wajdy. Był tam statystą. Następnie zagrał w dwóch filmach i przyjął rolę Gustlika we wspomnianym już serialu ,,Czterej Pancerni i pies”.

Odtwarzał swoje rolę zarówno w teatrze, jak i ekranizacji klasyki polskiej literatury. Widzowie kojarzą go też jako Piotra z ,,Quo Vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Film miał premierę w 2001 roku.

Czy Pieczka przeszedł wtedy na emeryturę? Oczywiście, że nie! 90-letni aktor ma się świetnie. Jego ostatnim dziełem było odegranie roli Marcina w filmie ,,Roberta Wichrowskiego”. W wywiadzie dla radia RMF FM mówi, że zdecydował się na tę rolę ponieważ widzi rosnący egoizm społeczeństwa. Na obecnym etapie życia aktor nie wymaga już od siebie zbyt wiele. TVP postanowiło jednak uczcić jego wkład w polską kulturę i zorganizowało wydarzenie ,,Miesiąc z Pieczką”. W cztery styczniowe wtorki emitowane będą spektakle Teatru Telewizji w których grał ten wybitny aktor.