Bilans 40-latka, czyli rzut oka na zdrowie

Koniec roku to nie tylko czas na podsumowanie osiągnięć i zrealizowanych planów, ale jednocześnie doskonały moment, aby zrobić bilans… zdrowia. O tym, że profilaktyka jest ważna, każdy z nas doskonale wie. W teorii. A jak jest z praktyką?

Bilans 40-latka, czyli rzut oka na zdrowie Foto. pixabay.com

Wraz z wiekiem w organizmie zachodzą zmiany, które – niewykryte odpowiednio wcześnie – mogą znacząco obniżyć komfort życia. Aż 86%¹ osób po 40. roku życia deklaruje problemy i stopniowe pogorszenie widzenia. O wzrok trzeba dbać kompleksowo, żeby nie przeoczyć szans, które czekają na nas w 2019 roku. Około 40. roku życia metabolizm zwalnia, a w organizmie zaczynają zachodzić zmiany, związane z  procesem starzenia. Od czego więc powinniśmy zacząć?

Zdrowie od A do Z

Regularne wizyty u lekarza to – obok zdrowego stylu życia – podstawowy element skutecznej profilaktyki. Po 40-tce zaleca się przynajmniej raz w roku odwiedzić internistę, który – po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i wykonaniu podstawowych badań – określi stan naszego organizmu. Na liście obowiązkowych badań powinny znaleźć się: się RTG klatki piersiowej, gastroskopia, a raz na 2-3 lata – profilaktyczne EKG serca. Na prozdrowotnej liście uwzględnić należy również stomatologa oraz lekarzy specjalistów. W przypadku kobiet – regularne wizyty u ginekologa (cytologia, badanie piersi), a mężczyzn – urologa i systematyczną kontrolę prostaty. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że po 40-tce należy zatroszczyć się przede wszystkim o zmysły, dzięki którym możemy cieszyć się niezależnością, tj. wzrok i słuch. Badanie słuchu, po 40. urodzinach, powinno być wykonywane raz na 10 lat, a kontrola wzroku – przynajmniej raz w roku!

Zobacz nowy rok – wyraźniej!

Wzrok to zmysł, który eksploatujemy przez całe życie. 78% osób, w wieku 40-55 lat nosi okulary, 2% szkła kontaktowe, a 13% okulary progresywne – wynika z badania, przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2018 roku, w ramach kampanii Czas na wzrok 40+. Wyniki te potwierdzają, że ostre widzenie nie jest nam dane raz na zawsze, a oczy w pewnym wieku wymagają wsparcia. Współczesny tryb życia jest niezwykle wymagający dla układu wzrokowego, dlatego też coraz więcej osób skarży się na problemy z widzeniem. Niestety pierwsze symptomy starzenia się układu wzrokowego pojawiają się wcześniej niż u poprzedniego pokolenia. Prezbiopia – bo o niej mowa – to zjawisko, które występuje powszechnie. W jej wyniku, wraz z wiekiem, soczewka oka staje się mniej elastyczna, a jej zdolność akomodacji, czyli przystosowania się oka do widzenia w różnych odległościach, spada. Jednym z najważniejszych czynników, mających negatywny wpływ na akomodację oka, jest długi czas, spędzany w tzw. bliży wzrokowej. Czyli wtedy, kiedy patrzymy na przedmioty, znajdujące się blisko nas, jak: komputer, dokumenty czy telefon. Eksperci z zakresu optometrii twierdzą, że wzrok można częściowo poprawić poprzez ograniczenie czynników męczących oczy, takich jak: kilkugodzinna praca przed ekranem komputera, smartfona, tabletu czy innych urządzeń elektronicznych. Pracę oczu wspomogą również odpowiednio dobrane szkła okularowe.

– Od kilku lat liczba osób po 40. roku życia, które odczuwają symptomy, związane z prezbiopią, systematycznie wzrasta. Podczas badania optometrycznego tłumaczymy pacjentom, jak można przearanżować swoje otoczenie, aby łatwiej im się pracowało, uwzględniając między innymi odpowiednie oświetlenie, korzystanie z nowoczesnych ekranów czy skonfigurowanie ustawień wyświetlaczy. Tym, co w znaczącym stopniu pomaga prezbiopom, w codziennym funkcjonowaniu, są dobrze dobrane szkła progresywne lub tzw. szkła biurowe, czyli soczewki okularowe, opracowane z myślą o osobach pracujących długo przed monitorem komputerowym. Jednocześnie są one także dostosowane do wykonywania innych prac wewnątrz pomieszczeń, ponieważ w jednej parze okularów pacjenci widzą wyraźnie różne odległości. Często wyposażone są również w tzw. powłokę antyrefleksyjną, chroniącą wzrok przed nadmiernym promieniowaniem niebieskim. W celu prawidłowego dobrania odpowiednich szkieł, zaleca się badanie u optometrysty, który po rozpoznaniu warunków, w jakich pracujemy i przebywamy na co dzień, profesjonalnie i indywidualnie dobierze odpowiednie dla nas szkła progresywne. – mówi Sylwia Szarkiewicz, ekspert wpierający kampanię Czas Na Wzrok 40+.

¹Źródło cytowanych danych statystycznych: badanie opinii, postaw, zwyczajów i wiedzy na temat dbania o wzrok, przeprowadzone na zlecenie Grupy Essilor przez PBS Sp. z o.o. w styczniu 2018 r, na reprezentatywnej grupie Polaków n=602 w wieku 40-55 lat.

Wpis znaleziono dzięki:

- Wzrok

- Profilaktyka

- Zdrowie