Częściej zdradzamy. Problem dotyczy 80 proc. par

Jakie są najczęstsze przyczyny zdrady? Dowiedz się, czego należy unikać, aby nie kusić losu.

Jolanta Szczepaniak
Jolanta Szczepaniak

Wypowiedź: Jolanta Szczepaniak, psycholog i psychoterapeuta systemowy z Centrum Psychoterapii Vide.

Powszechny problem

Cztery na pięć par w naszym kraju doświadczy zdrady. To szokujące dane, bo wychodzi na to, że zdrada jest obecna w większości związków – wynika z badań spekulujących Centrum Profilaktyki Społecznej. Badania pokazują także, że rośnie liczba rozwodów. Od początku lat dziewięćdziesiątych liczba rozwodów w Polsce wzrosła o połowę – w 1990 roku wyniosła 42,4 tys., podczas gdy w 2015 roku – 67,3 tys. Co więcej, dwadzieścia sześć lat temu jeden rozwód przypadał na sześć zawartych małżeństw, w ubiegłym roku już na trzy.

Jakie są powody?

– Tak, jak szukamy najlepszego samochodu, telefonu, tak samo szukamy najlepszego kochanka i kochanki. Zawsze człowiek czuje taki wewnętrzny niedosyt, czy nie ma lepszej osoby od tej osoby – mówi newsrm.tv Jolanta Szczepaniak, psycholog i psychoterapeuta systemowy z Centrum Psychoterapii Vide.

Komunikacyjna przepaść

Problemem jest też nowa technologia. Dzisiejsi 20- i 30-latkowie to pokolenie komunikacji internetowej, które nie potrafi budować relacji w codziennym życiu. A brak komunikacji bezpośredniej, wyrażanej w rozmowach czy wspólnych zajęciach, to źródło rozpadu związków czy odwlekania decyzji o potomstwie.

– Podczas terapii spotykam małżeństwa, które rozmawiają ze sobą w pracy, korzystając z komunikatorów internetowych. Jednak po powrocie do domu są tak zmęczeni, że już nie mają sił na rozmowę i wspólne spędzanie czasu. A jeśli już dochodzi do konwersacji, to często jest to wybuch, aby rozładować emocje z dnia pracy – mówi Jolanta Szczepaniak z Centrum Psychoterapii Vide.

Zdradliwa rutyna

– Do niedawna zdrada była domeną głównie mężczyzn, jednak zdradzają i mężczyźni i kobiety. To, co wspólne i niezależne od płci, to brak od partnera lub partnerki uwagi, poczucia, że druga osoba jest ważna, oraz rutyna w związku. Małżonkowie będąc jakiś czas ze sobą nabierają fałszywego przekonania, że nie trzeba już tyle ze sobą rozmawiać. Zapominają, że nie trzeba się kłócić w związku, czasami wystarczy przestać ze sobą rozmawiać, aby go zniszczyć. Jeśli małżonek nie widzi swojej wartości w oczach drugiej osoby, zacznie szukać jej u kogoś innego – diagnozuje Jolanta Szczepaniak z Centrum Psychoterapii Vide.

W obliczu problemu

Niekorzystny stan demograficzny z raportu GUS, w dużej mierze jest wynikiem tego, że pary nie potrafią same zdiagnozować problemu, jaki ich dotyczy, i rzadko zgłaszają się po pomoc do terapeuty. Fałszywe przekonania powodują, że praca nad związkiem z profesjonalistą jest postrzegana negatywnie lub podejmowana za późno.

Wpis znaleziono dzięki:

- Zdrada

- Związek

- Psycholog

  • Maryla

    Różnica jest też moim zdaniem między starymi czasami a obecnymi taka, że łatwiej jest o seks. Gucio tam prawda, że panie rozwiąźlejsze czy panowie, chodzi o to, że możliwości są większe – paniom leki na libido, panom iq man na erekcje. Wiek już nie ogranicza, hormony nie przejmują kontroli – da się to lepiej rozegrać 🙂

  • Ola

    Jesteśmy razem 4lata mamy roczna córeczkę od porodu nie potrafimy że sobą rozmawiać i spędzać że sobą czasu, jest ciężko ciągle tylko kłótnie i awantury. Jestem osobą bardzo energiczna z codzienna monotonia przestałam dbać o siebie (wstaje rano ubieram pierwsze lepsze ciuchy z szafy z reguły dres i śniadanie sprzątanie w kółko to samo) mam tego dość a gdy partner wraca z pracy ma zastrzeżenia że nic nie robię a nie potrafię zadbać o siebie dodam że równiez częstym powodem kłótni jest rodzina partnera(matka i siostra). Olka.