Dobre materace do spania – podstawa zdrowia

Materac do spania to z pewnością najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni. Dowiedz się dlaczego i wybierz produkt, który spełni Twoje oczekiwania.

Dobre materace do spania – podstawa zdrowia

Spis treści:

  • Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz
  • Niedobór snu i niewyspanie – do czego prowadzą?
  • Najlepsze materace w opinii klientów
  • Materace do łóżek – jak wybrać najlepszy?

Urządzając sypialnię, nie można zapomnieć o jej centralnym punkcie, czyli łóżku. Z kolei w czasie wyboru łóżka warto zwrócić uwagę nie tylko na wzornictwa, ale przede wszystkim na najlepsze materace. To właśnie one zapewnią dobry sen i sprawią, że każdy nowy dzień rozpoczniesz z uśmiechem na twarzy. Z kolei sen będzie prawdziwą przyjemnością i szansą na doskonały odpoczynek. Sprawdź, jakie materace do spania znajdziesz w sklepach, poznaj opinie setek zadowolonych klientów, dowiedz się, jakie są najlepsze materace i przekonaj się, jak duży wpływ na Twoje życie ma dobry sen.

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

To stare przysłowie, choć nie samego snu dotyczy, wiele mówi o jego roli w życiu człowieka. Sen jest stanem czynnościowym ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje go cykliczne pojawianie się i przemijanie w rytmie domowym. W czasie snu następuje zniesienie świadomości i bezruch. Fizjologiczny sen cechuje pełna odwracalność pod wpływem czynników zewnętrznych, co jest przeciwieństwem śpiączki. Trzeba również dodać, że sen jest jednym z najważniejszych procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. To dzięki niemu ciało i umysł regenerują się. Sen ma bowiem fundamentalne znaczenie dla układu nerwowego. Ponadto w czasie nocnego odpoczynku dochodzi do: oszczędności energii (dzięki spadkowi temperatury ciała), uregulowania gospodarki hormonami, konsolidacji pamięci, stymulacji neuronów, które były nieaktywne podczas czuwania (to ważne, ponieważ nieużywane połączenia synaptyczne wykazują skłonność do zanikania), zaniknięcie aktywności neuronów w rejonie miejsca sinawego.

Badacze są przekonani, że sen ma ogromne znaczenie dla pamięci oraz efektywnego funkcjonowania mózgu, dlatego tak ważne jest dbanie o jego odpowiednią długość oraz o warunki codziennego odpoczynku. Z tego powodu codziennie przed snem należy przewietrzyć sypialnię. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być zbyt wysoka. 18-20 stopni Celsjusza w zupełności wystarczy. Poza tym trzeba zadbać o to, by w pokoju nie znajdowały się zbędne przedmioty i meble. Trzeba także zrezygnować z telewizora – jego oglądanie tuż przed zaśnięciem nie wycisza i nie uspokaja. Może natomiast przyczynić się do pogorszenia komfortu snu, wystąpienia jego zaburzeń i czy pojawienia się koszmarów sennych. Niezwykle istotne jest także wybranie dobrego materaca do łóżka. Dzięki niemu odpoczynek będzie właściwy, a mięśnie wypoczęte i zrelaksowane. Urządzając sypialnię, warto pamiętać zatem o tym, by pościelić sobie tak, by się wysypiać.

Niedobór snu i niewyspanie – do czego prowadzą?

Dbanie o higienę snu jest niezwykle ważne, ponieważ jego niedobór i częste niewyspanie powodują wiele kłopotów zdrowotnych. Przede wszystkim badacze podkreślają rolę snu jako czynnika odpowiadającego za pamięć i efektywne funkcjonowanie mózgu. Według naukowców takich jak Ted Abel, Robbert Havekes, Jared M. Saletin, Matthew P. Walker, zbyt krótki sen upośledza funkcjonowanie mózgu, przez co może być przyczyną kłopotów z zapamiętywaniem czy koncentracją. Ponadto osoby cierpiące na (chroniczne) niewyspanie dochodzi do zwiększenia ryzyka wytworzenia fałszywych wspomnień.

Specjaliści zauważają także, że niewyspanie prowadzi do: zaburzeń nastroju, otyłości, utrudnionego skupienia uwagi, spowolnienia reakcji, spadku motywacji, przeceniania swoich umiejętności, podwyższonej skłonności do podejmowania ryzykownych decyzji, spadku zdolności twórczego myślenia, ograniczenia umiejętności podejmowania złożonych decyzji. Dodatkowo trzeba dodać, że długotrwały brak snu lub chroniczne niewyspanie mogą być przyczyną wystąpienia objawów zbliżonych do psychozy, halucynacji czy napadów paranoidalnych. W wyniku chronicznego braku snu może również dojść do upośledzenia aktywności układu odpornościowego.

Dobre materace do spania – podstawa zdrowia

Najlepsze materace w opinii klientów

Wiedząc o tym, jak ważną rolę w życiu człowieka pełni sen, warto zadbać o jego higienę snu. O tym, jak istotne jest wysypianie się wiedzą klienci marki Tempur. W ich opinii dobrze dobrane materace do łóżek to podstawa dobrego snu. Poproszeni o spontaniczną odpowiedź klienci uznali, że w czasie spania na dobrze dobranym materacu czuli się, jakby pływali w przestrzeni lub jakby spali na piasku czy na chmurze. Wszystko to dzięki specjalnej strukturze produktu, która doskonale dopasowuje się do krzywizny ciała. Dodatkowo klienci doceniają materace wykonane z nieuczulających materiałów. Niewątpliwą zaletą jest również łatwość utrzymania materaca w czystości.

Te produkty doceniły już tysiące klientów: Tempur® jest numerem 1 pod względem satysfakcji klientów w Polsce i w Europie. Producent podaje wynik na podstawie wywiadów przeprowadzonych z ponad 29000 właścicielami materaców w Europie – w tym ponad 2850 w Polsce.

Materace do łóżek – jak wybrać najlepszy?

Wybór najlepszego materaca do spania to niełatwe zadanie. Idealny produkt nie istnieje, dlatego warto zwrócić uwagę na swoje preferencje oraz na rodzaj łóżka, które mamy w domu. Poza rozmiarem materaca, trzeba bowiem dopasować do ramy łóżka jego wysokość i ciężar. Ponadto dobrym pomysłem jest sprawdzenie produktu poprzez położenie się na nim. Najlepsze materace to takie, które z łatwością dopasowują się do ciała. Dzięki nim zwiększa się komfort snu, co sprzyja wysypianiu się i dobremu samopoczuciu. Ponadto wybierając materace do łóżek, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Nowoczesne tworzywa nie tylko idealnie dopasowują się do ciała, ale także zapobiegają powstawaniu uczuleń i ograniczają namnażanie się roztoczy, co docenią nie tylko alergicy. W wybieraniu najlepszego materaca ważne są również opinie ekspertów i innych klientów. Właśnie dlatego warto skonsultować swój wybór ze sprzedawcą oraz ortopedą czy fizjoterapeutą. Specjaliści określą najważniejsze parametry. Ponadto istotne jest sprawdzenie opinii innych kupujących.

Odkryj szeroką gamę najlepszych materacy Tempur

Sen to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie człowieka. Badania dowodzą, że jego niedobór lub kiepska jakość mogą prowadzić do wielu zaburzeń, głównie ze strony układu nerwowego. Aby temu zapobiec, należy szczególnie zadbać o higienę snu. Ważne jest zatem, by ustalić swój rytm dobowy i go przestrzegać. Poza rutyną dnia codziennego istotne jest też właściwe umeblowanie sypialni oraz zapewnienie wystarczającego ilości tlenu w pomieszczeniu. Najważniejszy jest jednak dobrze dobrany materac do spania. To dzięki niemu ciało i umysł mają możliwość regeneracji, a każdy kolejny dzień zaczyna się po prostu dobrze. Kupując materac, postaw zatem na jakość, bo od niej zależy więcej, niż mogłoby się wydawać.

Artykuł sponsorowany

Wpis znaleziono dzięki:

- Materace Tempur

- Materace do łóżek

- Niedobór snu i niewyspanie