Grzybica stóp – jak prawidłowo rozpoznać i zwalczać chorobę?

Infekcje grzybicze, które wywoływane są przez mikroskopijne grzyby, stają się nie tylko poważnym problemem zdrowotnym, ale także społecznym. Do najczęściej występujących rodzajów choroby należy grzybica stóp. Jak skutecznie ją zwalczać?

grzybica stop

Podstawowe przyczyny grzybicy stóp

Grzybica stóp bardzo często traktowana jest jako problem natury pielęgnacyjnej lub estetycznej, przez co wielu z nas bagatelizuje jej objawy. Ale zanim skupimy się na symptomach choroby, powinniśmy najpierw poznać jej najważniejsze przyczyny. Zarodniki grzybów, które wywołują infekcję, występują powszechnie w naszym codziennym otoczeniu: w glebie, wolnostojącej wodzie, na meblach czy skórze człowieka. Jednak nie każdy kontakt z drobnoustrojami skutkuje zachorowaniem.

Rozwojowi grzybicy stóp sprzyjają określone warunki środowiskowe. Choroba preferuje ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca, takie jak wnętrza butów. Z tego powodu stopy są częścią ciała szczególnie narażoną na infekcje, do których dochodzi nawet przy drobnym uszkodzeniu skóry. Grzybica stóp jest chorobą przewlekłą i często nawracającą.

Najczęstsze objawy grzybicy stóp

Wśród głównych symptomów grzybicy stóp wymienia się pojawiające się na skórze zaczerwienione plamy, niewielkie stany zapalne, pęcherzyki wypełnione surowiczą treścią oraz widoczne łuszczenie się naskórka. Z infekcją grzybiczą stóp możemy mieć też do czynienia, gdy odczuwamy świąd skóry, o różnej intensywności. Oznaki choroby mogą się nieco różnić w zależności od jej odmiany. Do najczęściej występujących zalicza się grzybicę międzypalcową, złuszczającą oraz potnicową.

Grzybica międzypalcowa, jak sama nazwa wskazuje, rozwija się między palcami stóp, głównie czwartym a piątym, grzybica złuszczająca objawia się łuszczeniem skóry na podeszwie i bocznych krawędziach stóp, natomiast grzybicy potnicowej towarzyszą pęcherzyki wypełnione surowiczą treścią, a niekiedy również nieprzyjemny zapach.

Jak walczyć z grzybicą stóp?

Po prawidłowym rozpoznaniu choroby należy niezwłocznie rozpocząć leczenie. Grzybica stóp wymaga zastosowania odpowiednich leków lub profesjonalnych preparatów, np. marki Scholl. W początkowym stadium infekcji wystarczy sięgnąć po środki miejscowe, między innymi wysokiej jakości kremy. W przypadku nadmiernej potliwości warto także używać zasypek oraz dezodorantów do stóp. Przy zaawansowanych zmianach i dużym nasileniu infekcji niezbędna może okazać się kuracja ogólnoustrojowa, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z dermatologiem.

Jak skutecznie zapobiegać grzybicy stóp?

Do zarażenia drobnoustrojami wywołującymi grzybicę stóp często dochodzi w miejscach publicznych, takich jak baseny, łaźnie oraz sauny. Szczególnie narażone na wystąpienie infekcji są też osoby borykające się z nadmierną potliwością stóp oraz zaburzeniami hormonalnymi, układu odpornościowego i krążenia. Rozwój choroby może również być spowodowany niedostateczną czy nadmierną higieną skóry stóp.

Chcąc skutecznie zapobiegać infekcjom grzybiczym, pamiętajmy, by zawsze korzystać wyłącznie z własnych przyborów toaletowych i pielęgnacyjnych, po myciu dokładnie osuszać stopy i przestrzenie między palcami, unikać skarpetek i butów wykonanych z materiałów syntetycznych, a w miejscach publicznych nigdy nie chodzić boso.