Idąc na zabieg estetyczny sprawdź kwalifikacje swojego lekarza

Lekarze medycyny estetycznej przestrzegają, by nie poddawać się zabiegom u osób, które nie mają wystarczających kwalifikacji zawodowych. Dla przykładu, jeśli kosmetolog proponuje zabieg z użyciem botoksu czy kwasu hialuronowego już powinna się zapalić czerwona lampka. Przy wyborze kliniki nie można się sugerować atrakcyjną ulotką i kusząco niską ceną. Najlepszą rekomendacją jest opinia osoby, która skorzystała już z oferty w danym miejscu.

fotolia.
fotolia.

Średnio co piąta Polka przyznaje, że w najbliższych 2–3 latach skłonna jest także skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej – wynika z badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie klinki ESTELL, jednak by obyło się bez powikłań, a efekt zabiegu spełniał oczekiwania, trzeba znaleźć klinikę godną zaufania i prowadzoną przez specjalistę, który ma odpowiednie kompetencje.

– Bez skrępowania należy pytać osoby wykonujące zabiegi o dyplomy ukończenia kursów. Przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy to jest lekarz i mieć świadomość tego, że tylko lekarz może wykonywać iniekcje, czyli wszystko, co jest związane z przerwaniem ciągłości skóry. Jeżeli trafimy do kosmetologa, który oferuje usługi takie jak wypełniacze, botoks, to już możemy od razu stwierdzić, że nie należy z tego miejsca korzystać – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Małgorzata Słupska-Mądry, menadżer ds. rozwoju biznesu Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Badania pokazują, że zdecydowana większość (88 proc.) kobiet deklaruje chęć ponownego skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Zadowolone klientki często polecają też konkretne kliniki swoim znajomym. 37 proc. pań przyznaje, że główną motywacją do poprawienia swojej urody była inspiracja koleżanki.

Polecam szukać rekomendacji wśród tych osób, które już korzystały z usług danej kliniki. W tej chwili powstaje bardzo dużo takich miejsc i jest wiele osób, które nie powinny wykonywać takich zabiegów, a robią to i to jest najbardziej niebezpieczne.

Zdaniem 93 proc. Polek kobiety powinny dbać o swój wygląd – zarówno dla własnej satysfakcji, jak i po to, by podobać się innym. Niewiele pań rozróżnia poszczególne zabiegi, a medycyna estetyczna kojarzy im się głównie z wypełniaczami.

Chociażby zabieg mezoterapii, który jest podstawowym zabiegiem medycyny estetycznej, kojarzony jest bardziej z zabiegiem kosmetologicznym. A należy przecież pamiętać o tym, że jest to ewidentnie zabieg medyczny, bo mamy do czynienia z iniekcją, czyli nakłuciem, dlatego musi to być robione przez specjalistę

Specjaliści podkreślają, że profesjonalny zabieg powinien być wykonywany z zachowaniem wszelkich środków czystości i bezpieczeństwa. W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie trzeba więc pytać zarówno o kwalifikacje lekarskie, jak i o to, czy sprzęt ma odpowiedni certyfikat, a materiały pochodzą z zaufanych źródeł.