Jak uniknąć infekcji narządów rodnych

To prawda, że infekcję intymną złapać niezwykle łatwo - może ją wywołać mnóstwo, z pozoru błahych powodów.

Wskazówki dla zdrowia intymnego, które każda kobieta powinna znać! Jak uniknąć infekcji?
Wskazówki dla zdrowia intymnego, które każda kobieta powinna znać! Jak uniknąć infekcji?

Prawdą jest jednak i to, że infekcji – łatwo uniknąć! I nie trzeba w tym celu podejmować żadnych dodatkowych działań. Eksperci serwisu www.kobiecosc.info przygotowali garść prostych wskazówek.

Higiena intymna na co dzień

 • Zachowaj odpowiednią higienę miejsc intymnych. Podmywaj miejsca intymne dwa razy dziennie – najlepiej pod bieżącym strumieniem wody (prysznic lub bidet). Używaj płynów lub emulsji o odpowiednim pH (5,5). W stanach narażenia na problemy intymne posmaruj okolice intymne ochronnym preparatem – np. prOVag® żel.
 • Unikaj produktów z barwnikami, konserwantami i substancjami zapachowymi. Pamiętaj, że im bardziej naturalny skład emulsji, tym lepiej.
 • Mycie i osuszanie okolic intymnych wykonuj w kierunku od przodu do tyłu, by unikać przenoszenia infekcji z okolicy odbytu. Emulsje i płyny rozprowadzaj dłonią. Unikaj lub często zmieniaj gąbki – są siedliskiem drobnoustrojów!
 • Nie używaj tej samej maszynki do golenia miejsc intymnych, pach i nóg – na takiej maszynce mogą pozostać resztki kremu do depilacji nóg czy balsamu, których obecność w okolicach intymnych nie jest wskazana.
 • Używaj osobnego ręcznika do higieny intymnej i dbaj o to, by był suchy przed każdym użyciem. Zmieniaj go nie rzadziej niż raz w tygodniu. Nie dziel go z innymi domownikami! Bez względu na miejsce pobytu, zabierz ze sobą własny ręcznik oraz sprawdzony preparat do pielęgnacji miejsc intymnych.
 • Syntetyczną bieliznę oraz stringi zamień na przewiewną, bawełnianą bieliznę. Pierz ją osobno lub ręcznie – używaj do tego delikatnych środków piorących, które nie zawierają składników drażniących.
 • Wkładki higieniczne zakładaj tylko w czasie, kiedy wydzielina jest obfita i zmieniaj je regularnie. Unikaj irygacji pochwy, długich gorących kąpieli i częstego używania tamponów, gdyż powodują one zaburzenia ochronnej mikroflory.
 • Dbaj o czystość rąk. Myj je dokładnie po skorzystaniu z toalety i zawsze wtedy, kiedy wykonujesz czynności higieniczne w okolicach miejsc intymnych. O myciu rąk przypominaj również swojemu partnerowi.
 • Stosuj dietę bogatą w nieprzetworzone produkty spożywcze, ubogą w cukry i tłuszcze. Spożywaj produkty pełnoziarniste, niesłodzone jogurty naturalne, chude mięso, ryby oraz jaja. Pamiętaj o owocach i warzywach.
 • Regularnie odwiedzaj ginekologa – nawet, jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości!
 • Przy suchości okolic intymnych, otarciach i bolesnych stosunkach stosuj nawilżające żele o niskim pH. Po każdej antybiotykoterapii zadbaj o naturalną mikroflorę układu pokarmowego i pochwy – stosując probiotyki.

Przy upławach, pierwszych objawach swędzenia lub pieczenia okolic intymnych zastosuj sprawdzony probiotyk i/lub łagodzący podrażnienia żel np. prOVag oraz udaj się do ginekologa.

Wpis znaleziono dzięki:

- Pielęgnacja intymna

- Higiena intymna

- Czystość

 • asia

  fajne podsumowanie wielu przydatnych informacji, ale stosowanie ich nie zawsze daje gwarancję że unikniemy infekcji, ja dodałabym jeszcze uzupełnianie flory bakteryjnej okolic intymnych w bakterie kwasu mlekowego, np biorę provag bo skutecznie uzupełnia florę a to dzięki temu że szczepy w nim zawarte pochodzą od polskich kobiet, ja wolę jednak chronić się przed infekcjami a nie później z nich leczyć