Jak urządzić mieszkanie, by sprzątanie go zajmowało mało czasu

Nie da się całkowicie uniknąć porządków, ale z pewnością odpowiednia aranżacja mieszkania pomoże w utrzymaniu ładu i czystości. Zabudowanie szafkami wnęk, rezygnacja z dywanów i zasłon czy wyposażenie łazienki w urządzenia akrylowe – to tylko niektóre z pomysłów ułatwiających życie dbających o porządek gospodarzy.

Jak urządzić mieszkanie, by sprzątanie
pixabay.com

Nawet osoby przywiązujące ogromną wagę do porządku, nie zawsze znajdują czas na gruntowne sprzątanie. Można jednak tak urządzić swoje lokum, żeby mycie podłóg, przecieranie kurzu i porządkowanie przedmiotów zabierało znacznie mniej czasu i wymagało mniej wysiłku niż zazwyczaj. Dodatkowo niektóre zabiegi sprawiają, że kurz i różnego rodzaju osady są mniej widoczne, więc nawet w awaryjnej sytuacji, gdy nie zdążymy posprzątać, mieszkanie będzie się prezentować lepiej niż zazwyczaj.

Podłoga łatwa do utrzymania

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów, świadczących o porządku w domu jest stan podłogi. Na bardzo jasnej lub bardzo ciemnej podłodze od razu widać każdy paproch czy włos, więc nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla właścicieli gubiących sierść czworonogów. Lepiej zdecydować się na mniej kłopotliwe odcienie. Najłatwiej wyczyścić kafelki lub panele podłogowe, ewentualnie parkiet (w tym przypadku trzeba jednak pamiętać o dość wymagającej konserwacji).

Dobrze przemyślmy, jaką wybrać podłogę przy wejściu do mieszkania – to ta część domu rzecz jasna brudzi się najszybciej. Najwygodniej będzie zastosować płytki podłogowe. Pamiętajmy też o wygospodarowaniu miejsca na buty jak najbliżej drzwi, by w deszczowe dni nie nanosić błota. Unikajmy dywanów i wykładzin, nie tylko w hallu wejściowym – chyba że nie wyobrażamy sobie obyć się bez chodzenia boso po miękkim kobiercu.

Porządek w drobiazgach

Bardzo trudno utrzymać porządek w mieszkaniu obfitującym w ogromną ilość bibelotów. Jeśli uwielbiamy kupować rozliczne drobiazgi, kolekcjonować figurki czy gromadzić książki, zaplanujmy odpowiednią przestrzeń do ich przechowywania.

Nawet w niedużym mieszkaniu często znajdziemy niewykorzystane kąty i zakamarki, które można zabudować dopasowanymi do nich półkami, szafkami czy skrytkami.
Najlepiej zaopatrzyć się w oszklone szafki, które sprawiają lżejsze wrażenie, a jednocześnie chronią swoją zawartość przed kurzem. Są także idealne do eksponowania zbiorów, z których jesteśmy dumni.

Mniej efektowne przedmioty możemy przechowywać w dopasowanych kolorystycznie do wnętrza różnej wielkości pudłach. Ustawione na regale pojemniki wyglądają znacznie lepiej niż porozwalane na półkach tysiące bibelotów i papierów.
Jeśli nie chcemy stawiać kolejnego mebla we wnęce możemy ją łatwo zagospodarować za pomocą prostych, lekkich półek, w razie potrzeby zasłanianych kotarą. Takie miejsce stanowi idealną pomoc, gdy musimy uprzątnąć porozrzucane drobiazgi w ekspresowym czasie. Wystarczy wówczas zakryć je zasłoną i śladu po nich nie widać!

Wybierając szafy i szafki, zwróćmy uwagę na ich funkcjonalność. Bardzo głębokie nie ułatwiają dostępu do przechowywanych rzeczy. Świetnie sprawdzają się szuflady z koszykami przesuwanymi na szynach – wówczas wszystko widzimy jak na dłoni i nie spędzamy cennego czasu na wyrzucanie z szafy dziesiątek przedmiotów, by odgrzebać naszą zgubę. Zatem łatwiej też utrzymać na co dzień porządek i nie trzeba dodatkowo poświęcać czasu na układanie rzeczy po raz kolejny.

Jakie meble wybrać?

Szybkie sprzątanie umożliwią nam takie meble, pod które łatwo się dostać odkurzaczem lub które są zabudowane aż do samej podłogi – wówczas w ogóle omija nas konieczność odkurzania zajmowanej przez meble powierzchni. W przypadku łazienki najlepiej wybrać urządzenia podwieszane, by mycie podłogi nie wymagało wchodzenia w wąskie zakamarki.

Planując rozmieszczenie mebli, unikajmy pozostawiania pomiędzy nimi niewielkich odległości. W takich wąskich szparach trudno zmieścić szczotkę czy mop. Dobierajmy raczej meble w jasnych kolorach – na ciemnych bardziej widać osadzający się kurz. Uważajmy jednak na zbyt jasne odcienie w przypadku mebli tapicerowanych. Ewentualne zabrudzenia na białych czy kremowych obiciach są bardzo widoczne, a zwracające uwagę ślady mogą zostać nawet po próbie wywabienia plam. Do aranżacji salonu nie stosujmy mebli ze skóry – choć trwałe i eleganckie, będą od nas wymagały przeprowadzania częstych i kosztownych konserwacji.

Czysta kuchnia w krótkim czasie

Wciąż popularne tradycyjne kuchenki gazowe nie są sprzymierzeńcem w utrzymaniu czystości. Używanie gazu powoduje powstawanie osadów na ścianach i suficie, szczególnie, gdy nie mamy okapu. Na dodatek solidne czyszczenie kuchenki gazowej wymaga zdjęcia kratki i zagłębiania się ściereczką w zakamarki pomiędzy poszczególnymi palnikami. Zdecydowanie wygodniej czyści się kuchenki indukcyjne o gładkiej powierzchni, którą łatwo przetrzeć kilkoma pociągnięciami szmatki.

W wyposażeniu kuchni unikajmy sprzętów z drobnymi otworami, ażurowych. Tego typu pojemnik na sztućce czy suszarka na naczynia bardzo trudno doczyścić, zwłaszcza jeśli wykonane są z plastiku. Wybierajmy przedmioty o jak najprostszych kształtach, bez licznych zagłębień.

Łazienka odporna na brud

Jeszcze nikt nie wynalazł środka całkowicie eliminującego osadzanie się kurzu i pyłu,
jednak istnieją powierzchnie, które w stosunku do przeciętnych brudzą się znacznie
mniej.

Dobrym przykładem są tu przeznaczone do łazienki urządzenia akrylowe, które dzięki zastosowaniu w wierzchniej warstwie termoutwardzalnej farby proszkowej nie są tak podatne na gromadzenie się bakterii i grzybów czy osadzanie kamienia.

Mniejsza przyczepność dla brudu i wody charakteryzuje także stalowe wanny pokryte emalią samoczyszczącą. Szczególną uwagę zwróćmy na odporność na zabrudzenia i kamień kabiny prysznicowej, bowiem jest to bardzo duża powierzchnia do czyszczenia, której zachlapania nie unikniemy.

W utrzymaniu czystości w łazience pomoże nam także położenie szkliwionych płytek o gładkiej powierzchni, najlepiej zawierających aktywny tlen. Ilość wymagających mycia powierzchni ograniczymy poprzez zastosowanie przy montażu sedesu stelaży podtynkowych. Wówczas czyszczenie spłuczki już nas nie dotyczy – jej większa część jest ukryta w ścianie, a widoczny pozostaje tylko przycisk spłukujący.

Pamiętajmy także o przeznaczeniu odpowiedniej ilości miejsca na chowanie kosmetyków i zapasowych środków higienicznych, by uniknąć bałaganu wokół umywalki i wanny.