Olga Tokarczuk w obronie praw zwierząt

Tegoroczna noblistka od lat wspiera organizacje walczące o prawa zwierząt. Udziela się również w organizowanych przez nie kampaniach.

Olga Tokarczuk w obronie praw zwierząt. Foto Facebook Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest nie tylko wybitną pisarką, co potwierdził właśnie werdykt Akademii Szwedzkiej. To także osoba bardzo wrażliwa na los zwierząt, czemu wyraz dawała niejednokrotnie zarówno w swojej twórczości, jak i wspierając organizacje takie jak nasza. Dlatego dzisiejszy sukces cieszy nas podwójnie – mówi Bogna Wiltowska, członkini Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Noblistka nigdy nie kryła swojej niechęci do wykorzystywania zwierząt. Jest związana z obroną ich praw m.in. poprzez udział w kampanii Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Tokarczuk 4 lata temu wystąpiła w spocie dotyczącym produkcji naturalnych futer. Oprócz tego wyraża sprzeciw w swojej twórczości, w książce „Prowadź swój pług przez kości umarłych” pisze tak:

„Co to za świat? Czyjeś ciało przerobione na buty, na pulpety, na parówki, na dywan przed łóżkiem, wywar z czyichś kości do picia… Buty, kanapy, torba na ramię z czyjegoś brzucha, grzanie się cudzym futrem, zjadanie czyjegoś ciała, krojenie go na kawałki i smażenie w oleju… Czy to możliwe, że naprawdę dzieje się ta makabra, to wielkie zabijanie, okrutne, beznamiętne, mechaniczne, bez żadnych wyrzutów sumienia, bez najmniejszej refleksji.”

Wpis znaleziono dzięki:

- Olga Tokarczuk

- Stowarzyszenie Otwarte Klatki

- Prawa zwierząt