Planujesz wakacje? Kantor online pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze

Ostatnie czego nam potrzeba na zasłużonym po ciężkiej pracy wypoczynku to brak środków na karcie i pusty portfel. Czy zatem nasza oszczędność powinna polegać na wnikliwej ocenie użyteczności naszych zachcianek? Nie ma mowy!

planujesz-wakacje
Planujesz wakacje? Kantor online pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze

Zamiast myśleć, czy opłacalne są dla nas masaże, drinki i lody w kokosie, lepiej dowiedz się jak w wygodny sposób zarządzać pieniędzmi, które należą się właśnie Tobie.

Pełnia wygody

Nieważne, czy Twój wymarzony tydzień na urlopie jest przyjemną okazją do powylegiwania się w tropikalnym słońcu, czy aktywnie spędzasz czas na ciekawych wędrówkach turystycznych lub wyczynowo, sunąc po pięknie ośnieżonych stokach. Wszystkie te sposoby spędzania czasu nie łączą się raczej dobrze z ciągłym bieganiem do zagranicznego kantoru. Praktycznie każdy z nas posiada dziś smartfona, a poza granicami naszego kraju wi-fi zazwyczaj jest dużo szerzej dostępne w punktach, które odwiedzimy – hotelach, centrach rozrywki czy restauracjach. Możemy więc bez większych problemów znaleźć dostęp do internetu, a dzięki temu do strony banku lub jego aplikacji, które oferują nam dogodne usługi w sam raz do naszych potrzeb.

Wybieraj mądrze

Kantor online to bardzo wygodny sposób na dokonanie wymiany waluty na inną gdziekolwiek jesteś. Warto natomiast wiedzieć z której tego typu usługi skorzystać. Aby zrozumieć na jakiej podstawie oceniana jest rzetelność banku, musimy sięgnąć po termin, którym posługują się osoby śledzące kursy walut i zarabiają na ich wahaniach. Spread, dosłownie rozkład, rozpiętość jest wielkością określającą różnicę pomiędzy ceną kupna waluty, a jej sprzedażą. W tej kwestii bardzo dobrze wypada Alior Bank, który nawet jeśli nie jesteśmy jego klientami, na swojej stronie https://kantor.aliorbank.pl/ zapewnia tabelę bieżących kursów walut aktualizowanych w czasie rzeczywistym, przy uwzględnieniu spreadu i ukazaniu sytuacji danej waluty na wykresie na przestrzeni ostatniego dnia, tygodnia, miesiąca, połowy lub całego roku. Nie chodzi jednak o samą transparentność tego banku, zarówno spread, jak i wynikająca z niego niska cena kupna są bardzo korzystne. Według porównań internautów, którzy na co dzień śledzą kursy, to właśnie ten bank ma aż 10-krotnie mniejszy spread w stosunku do konkurencji, która dzięki temu sprzedaje przykładowo 100 EUR o 13,3 zł drożej. Być może nie wygląda to na dużą kwotę, ale jeśli będziemy potrzebowali większej sumy, stracimy odpowiednio więcej (np. dodatkowe 133 zł za 1000 EUR).

Przezorność popłaca

Zanim wyjedziesz z kraju warto załatwić absolutne minimum związane z wymianą walut osobiście. Biorąc znów za przykład ofertę Alior Banku – wystarczy, że przyjdziesz do oddziału, podpiszesz umowę i zostaniesz klientem. Jeśli chcesz stracić mniej czasu na miejscu, już teraz wypełnij wstępną część rejestracji na podanej już wcześniej stronie. Posiadając odpowiednią kartę możemy zakupić jedną z 13 dostępnych w Aliorze walut.

Najlepiej zaopatrzyć się w gotówkę już w Polsce, jednak wybierając środki za granicą zapłacimy raptem symboliczne 5 zł. W ofercie tego banku istnieją bowiem tzw. karty walutowe, które pozwalają nam na przechowywanie i korzystanie ze środków w EUR, CHF, GBP lub USD. Stan konta takiej karty oraz dowolne związane z nią transakcje możemy wykonywać i monitorować oczywiście na bieżąco przez internet.

Używanie zwykłej karty może być opłakane w skutkach, zwłaszcza w takich krajach jak Chorwacja, gdzie często dochodzi do dwukrotnego przewalutowania ze złotówek na dolar amerykański i dopiero kuny chorwackie.

Nie tylko wakacje

Być może po powrocie zainteresuje Cię perspektywa zarobku na wymianie walut? Oczywiście ma to raczej charakter hazardowy i przypomina grę na giełdzie, ale ludzie od zawsze próbowali na podstawie swojej wiedzy politycznej i gospodarki poszczególnych państw rozumieć zmiany na tym polu. Przykładem jest oczywiście pozycja franka szwajcarskiego, który uważany był za najsolidniejszy pieniądz, na równi z dolarem i złotem. Wielkim zdziwieniem było nagłe umocnienie się pozycji CHF z około 2,25 zł do blisko 4,20 zł. Proszę wyobrazić sobie jakim ciosem jest to dla osób, które wzięły kredyt hipoteczny w tej walucie – ich miesięczna rata za dom wynosi teraz niemal dwa razy tyle. Oczywiście posiadacze lokat we frankach mogą się tylko cieszyć. Cóż, wszystko ma swoje dobre i złe strony.

Ostateczność

Jeśli nie posiadasz konta w banku z dobrą ofertą kantoru internetowego, oczywiście najlepszym wyjściem będzie zasięgnięcie obcej gotówki w kantorze pobliskiego centrum handlowego. Zazwyczaj spread jest tam większy, aniżeli w banku, ale jest to na pewno lepsza opcja niż kantor zagraniczny. Wiadomo, że w ostatnie dni pracy zamiast myśleć o wymianie pieniędzy, myślisz jedynie o przygodzie i wypoczynku. Nie zapominaj natomiast o tym, że zagraniczny kantorzysta może sprzedać Ci przykładowo tureckie liry za 15% większą cenę. Będąc w nagłej potrzebie, na przykład spowodowanej nagłym wypadkiem, ta nadwyżka może jeszcze bardziej popsuć Ci humor.

Nie ma jednak potrzeby wywoływania wilka z lasu. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu, nic nie ma prawa Cię zaskoczyć. Ciesz się i korzystaj z życia, szerokiej drogi!