Sprawdzone sposoby na zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą przydarzyć się każdemu z nas. Mogą pojawić się w różnym okresie życia i mieć różny stopień nasilenia. Zazwyczaj cierpią na nie osoby starsze, choć w ostatnim czasie równie często zmagają się z nimi osoby młode i aktywne zawodowo.

zaburzenia-zoladkowo-jelitowe
Dolegliwości jelitowe to cena, jaką płacimy za prowadzenie coraz szybszego i mniej higienicznego stylu życia. To również cena, jaką płacimy za przejadanie się i zwiększony poziom codziennego stresu, a także częste uleganie używkom i złym nawykom żywieniowym.

Statystyki wyraźnie pokazują, że dolegliwości jelitowe są jednym z najczęstszych problemów z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Jak objawiają się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jakie są ich przyczyny, a także jak je leczyć? O tym w poniższym artykule.

Dolegliwości jelitowe – objawy

Jako, że na zaburzenia żołądkowo-jelitowe cierpi co drugi Polak, warto poznać ich objawy. Wśród najczęściej występujących wymienia się: wzdęty brzuch, bóle brzucha, zgagę, uczucie ciężkości i pełności, gazy i nudności. Bardzo często przy dolegliwościach jelitowych pojawiają się nieprzyjemne skurcze jelit oraz skurczowe bóle w podbrzuszu. Niekiedy może wystąpić biegunka lub przeciwnie męczące – zatwardzenie.

Przyczyny dolegliwości jelitowych

Określenie dokładnych przyczyn zaburzeń pracy układu trawiennego jest dość trudne. Nie wszystkie z nich zostały jeszcze odkryte. Wiadomo jednak, że dużą rolę odgrywają tu czynniki środowiskowe. Do najpopularniejszych należą: stres, nieodpowiednia dieta, częste podróżowanie, szybki tryb życia, rozstrój emocjonalny, niektóre leki, a także brak ruchu. Czynności układu trawiennego zakłócają także niektóre zaburzenia, szczególnie słaba aktywność mięśni żołądka, stan zapalny jelit, nieprawidłowa motoryka i nadwrażliwy układ nerwowy jelit. Wśród najczęściej występujących przyczyn zaburzeń żołądkowo-jelitowych wymienia się przejedzenie, szczególnie folgowanie sobie z tłustymi i smażonymi pokarmami. Prawda jest taka, że nadmierne spożywanie pokarmów oraz pokarmy trudne do strawienia mogą zalegać w żołądku i tym samym wywierać nacisk na jego ściany i powodować dyskomfort.

Domowe sposoby na dolegliwości jelitowe

Istnieje szereg domowych sposobów na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. I tak na przykład, na nieprzyjemne dolegliwości związane ze skurczem jelit i żołądka pomoże zwykły ciepły okład. Można go wykonać przy użyciu termoforu lub przykładając do brzucha butelkę wypełnioną ciepłą wodą. Dobrze sprawdzi się też poduszka elektryczna. Skutecznym sposobem na niestrawność jest wypicie szklanki ciepłej wody z cytryną.

Właściwości łagodzące zaburzenia żołądkowo-jelitowe mają także niektóre rośliny i owoce. Koper włoski i korzeń lukrecji łagodzą bóle brzucha. Z kolei ocet jabłkowy przyspiesza leczenie rozstroju żołądka. Na wzdęty brzuch pomocny jest sok aloesowy. Na dolegliwości jelitowe związane z przejedzeniem pomocny będzie imbir. Jego korzeń łagodzi dolegliwości bólowe i stymuluje trawienie.

Herbatki ziołowe na zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Nieoceniony wkład w łagodzeniu dolegliwości jelitowych mają też herbatki i napary ziołowe. Leczą one skurcze jelit i bóle brzucha. Pomagają na zgagę i wzdęty brzuch. Szczególnie dobrze sprawdzają się herbaty miętowe i rumiankowe. Mięta ma działanie typowo rozkurczające i pomaga zwalczać wzdęcia. Rumianek z kolei uspokaja nerwy i łagodzi ból – szczególnie ten w rozstroju żołądka. Zawarte w rumianku flawonoidy i pochodne kumaryny działają wiatropędnie i przeciwskurczowo. Rozkurczająco na mięśnie żołądka działa także dziurawiec. Likwiduje on kolki i bóle oraz stymuluje drogi żółciowe. Można pić napar z ziela dziurawca, ale więcej właściwości terapeutycznych ma sok. Przy dolegliwościach jelitowych warto sięgnąć po herbatę z maliną. Łagodzi ona bolesne skurcze mięśni gładkich. Także melisa niweluje napięcie jelita grubego, stymuluje trawienie, zmniejsza wzdęcia i gazy.

Skuteczny lek na dolegliwości jelitowe

Lecząc zaburzenia żołądkowo-jelitowe warto sięgnąć także po leki objawowe. Najlepiej wybrać te, które działają kompleksowo i przynoszą ulgę w wielu czynnościowych dolegliwościach jelitowych. Obecnie numerem jeden jest roślinny lek, który przynosi szybką ulgę w bólach i skurczach żołądka, niestrawności, uczuciu pełności i zgadze. To także skuteczny lek na gazy i nieprzyjemne wzdęcia brzucha. Można go stosować przed lub w trakcie posiłku, jak również wtedy, kiedy pojawią się nieprzyjemne dolegliwości. Płynna forma leku umożliwia szybkie wchłanianie substancji aktywnych, co wspomaga szybkie działanie lecznicze. Iberogast czerpie z mocy aż 9 wyciągów roślinnych. Są to m.in. owoce kminku, kwiat rumianku, liście mięty pieprzowej i melisy lekarskiej, a także owoce ostropestu plamistego, które ułatwiają trawienie i zmniejszają dolegliwości bólowe.

Dolegliwości jelitowe – profilaktyka

Skuteczne leczenie dolegliwości jelitowych to jedno. Bardzo ważna jest też odpowiednia profilaktyka zaburzeń układu trawiennego. Co możemy zrobić, aby przykre dolegliwości nie wracały? Przede wszystkim należy zadbać o racjonalną dietę bogatą w naturalny błonnik pokarmowy, tłuszcze roślinne i warzywa, a ubogą w tłuszcze zwierzęce i produkty ciężkostrawne. Ograniczyć należy spożycie cukru, soli i żywności przetworzonej. Warto również zadbać o regularne spożywanie posiłków i postawić na aktywność fizyczną, która pobudzi układ trawienny do efektywnego działania. Warto też nauczyć się radzić sobie ze stresem, który jest źródłem nie tylko zaburzeń żołądkowo-jelitowych, ale także przyczyną wielu innych chorób.

 

Artykuł powstał przy współpracy: http://www.iberogast.pl/