Sygnały ostrzegawcze – poznaj je, zanim zaangażujesz się w związek!

Czy zastanawiasz się nad relacją, w której jesteś? Poznaj zachowania, które nie powinny być akceptowane!

Sygnały ostrzegawcze – poznaj je, zanim zaangażujesz się w związek!

Kiedy mija okres wzajemnej fascynacji zaczynamy dostrzegać rzeczy, do których wcześniej nie przywiązywaliśmy uwagi. W każdym związku istnieją jednak sygnały ostrzegawcze, których nie należy ignorować. Poznaj kilka z nich!

Związek przynosi więcej cierpienia niż miłości

Szczęśliwe chwile dotyczące wzajemnej przeszłości często nie pozwalają ocenić sytuacji w związku. Jeżeli relacja sprawia, że często jesteśmy sfrustowani, zdenerwowani, nieszczęśliwi oraz regularnie płaczemy, to znak, że partner nie jest dla nas odpowiedni!

Wierzysz w zmianę?

Prawdziwe uczucie jest bezwarunkowe. Bliska osoba nie powinna oczekiwać zmiany nawyków i cech charakteru partnera. Wyjątek stanowi jedynie kierowanie się dobrem ukochanego. Pamiętaj, że osoba z którą się spotykasz, to ta, jaką widzisz przed sobą. Nie oczekuj na jej „lepszą wersję” – nie stanie się sobą, zmieniając pracę czy rzucając narkotyki. Wiara w zmianę partnera jest naiwna i nierozsądna. Jeśli więc tkwimy w związku i czekamy, aż druga strona się zmieni, jesteśmy z nią z niewłaściwego powodu. Prędzej czy później relacja rozpadnie się, tak jak budynek wzniesiony na chwiejnych fundamentach.

Usprawiedliwianie partnera

Ciągłe usprawiedliwianie partnera doprowadza do tego, że związek jest budowany na fałszywych założeniach, co zwiastuje porażkę! Nie należy wymyślać rzeczy, aby zapełnić lukę między rzeczywistością a oczekiwaniami. Ukrywanie prawdy w gronie przyjaciół i rodziny nie wróży dobrze, ponieważ okłamujemy także siebie.

Te same problemy

Jeżeli szczera rozmowa nie przynosi rezultatów, a w związku wciąż pojawiają się te same incydenty to znak, że nie dzieje się nic dobrego. Powtarzający się scenariusz pozwala zrozumieć, że jest to przeszkoda, która uniemożliwia dalszy rozwój związku. Kłótnie, które nie ustają i powracają raz na jakiś czas zawsze będą was dzielić.

Brak zaangażowania

Nie podejmowanie prób, mających ocieplić atmosferę w związku powoduje, że sami przesądzamy o jego zakończeniu. Każda relacja wymaga zaangażowania obu stron. Jeżeli to jedna osoba ciągle się stara, wszystko planuje, okazuje zainteresowanie i dostosowuje się do potrzeb i pragnień, to prędzej czy później wypali się w tym układzie. Brak równowagi spowodowany niewychodzącym na przeciw partnerem wkrótce sprawi, że będziemy odczuwać pustkę i smutek. To nigdy nie powinno mieć miejsca w związku uczuciowym!

Przemoc nie tylko fizyczna!

Przemoc fizyczna to natychmiastowy znak, który każe zakończyć związek. Jeżeli jednak zauważymy obrzucanie przekleństwami i agresję partnera, również powinniśmy się oddalić. Nawet jeśli było to spowodowane działaniem pod wpływem emocji, żaden argument nie usprawiedliwia ataków słownych i fizycznych!

Jeżeli zauważysz któryś z sygnałów ostrzegawczych, czas pożegnać się z partnerem i zacząć nowe życie!

Marcelina Bednarska