Szydłometr money.pl: Pierwsze punkty za pierwsze obietnice

Minęły dwa miesiące od chwili, gdy Beata Szydło przedstawiła w Sejmie exposé. Money.pl sprawdza, jak rząd PiS radzi sobie ze spełnianiem obietnic, które złożyła pani premier.

 Premier Beata Szydło. GA
Premier Beata Szydło. GA

Stan realizacji zapowiedzianych celów pokazujemy na Szydłometrze – czyli specjalnym indeksie obrazującym, ile z zapowiedzianych planów zostało już zrealizowanych. Są już efekty, za które przyznaliśmy punkty.
18 listopada Beata Szydło przedstawiła plan działań na najbliższe cztery lata, ale zaznaczyła od razu, że niektóre z celów chce zrealizować w ciągu pierwszych 100 dni rządzenia. Jednym z nich było cofnięcie reformy wprowadzonej przez gabinet PO-PSL, która polegała na wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla 6-latków.

Posłowie PiS złożyli w grudniu projekt ustawy przywracający poprzedni stan rzeczy, ale dający rodzicom możliwość posłania 6-letniego dziecka do szkoły. Prace nad ustawą w Sejmie i Senacie trwały niespełna miesiąc, a po jej uchwaleniu została ona podpisana na początku stycznia przez prezydenta Andrzeja Dudę. I właśnie za to na Szydłometrze pojawiły się pierwsze 4 punkty proc. za zrealizowanych zapowiedzi.

Równolegle pełną parą szły prace nad innymi projektami. Nad przepisami wprowadzającymi tzw. podatek bankowy, którym mają być również objęte instytucje z rynku ubezpieczeniowego. Zatwierdzenie tych regulacji nastąpiło w ubiegłym tygodniu – 15 stycznia Sejm zatwierdził ustawę w tej sprawie, akceptując większość poprawek zgłoszonych przez senatorów. W tym samym dni podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Wiele z zapowiedzianych w wystąpieniu szefowej rządu zmian, jest obecnie konsultowanych przez poszczególne ministerstwa, które szykują projekty stosownych przepisów. Wystarczy wspomnieć o programie „Rodzina 500 plus”, bezpłatnych lekach dla seniorów czy ochronie państwowych gruntów rolnych przed spekulacyjnym wykupem.

Podobnie jak w przypadku poprzednich rządów, zaprezentowane obietnice podzieliliśmy na pięć kategorii – najważniejszych – naszym zdaniem – dla życia obywateli i funkcjonowania państwa. Za każdą szefowa rządu może dostać 20 proc. Jeśli gabinetowi PiS uda się spełnić wszystkie zapowiedzi z exposé – Szydłometr osiągnie wartość 100 proc.

Tworząc Szydłometr, przyjęliśmy, że nie wszystkie ujęte w naszym zestawieniu cele rządu będą miały jednakową wagę procentową. Szykowane obniżenie wieku emerytalnego, dotyczące wszystkich pracujących obecnie Polaków, należy do najważniejszych zmian i nie może być traktowane tak samo, jak cofnięcie reformy w oświacie, polegającej na obowiązkowym posyłaniu sześciolatków do szkół. Znaczenie każdej z tych zmian będzie bowiem pociągało za sobą inne konsekwencje, choćby w sferze finansów publicznych.

Tyle zrobił rząd przez dwa miesiące

szydlomierz ocena rzadu

Ocenę postępów rządu PiS – podobnie jak to było za rządów PO – będziemy publikować cyklicznie.
Kiedy przyznajemy punkty
Punkty procentowe za realizację przyznajemy dopiero, gdy dana zapowiedź została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta lub przeszła procedurę legislacyjną gwarantującą jej wdrożenie albo została faktycznie wykonana. Przedstawienie projektu albo zatwierdzenie go przez rząd i Sejm nie jest punktowane

Autor: Bartosz Wawryszuk
Poniższy materiał można wykorzystać w całości, lub we fragmentach przy własnych publikacjach, powołując się w treści na portal