Wakacje w Portugalii. Czym Portugalia przyciąga turystów?

Jeśli szukacie miejsca na słoneczne wakacje, gdzie można wypocząć na plaży, a jednocześnie zakosztować wspaniałej, wielowiekowej kultury, to dobrze trafiliście.

Wakacje w Portugalii. Czym Portugalia przyciąga turystów?
Wakacje w Portugalii. Czym Portugalia przyciąga turystów?

Choć w Europie można by znaleźć co najmniej kilka takich kierunków, to słoneczna Portugalia jawi się jako szczególny punkt na turystycznej mapie. Co można zobaczyć podczas wakacji w Portugalii? Piszemy o najbardziej kuszących atrakcjach tego kraju!
Na początek kilka podstawowych informacji. Portugalia to państwo na Półwyspie Iberyjskim o dwóch długich granicach: lądowej z Hiszpanią oraz morskiej, którą oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Ten kraj z wielowiekową historią i fascynującą kulturą zamieszkuje ponad 10 milionów ludzi posługujących się własnym, portugalskim językiem (tutaj ciekawostka: jest to również język urzędowy m. in. Brazylii, która była w przeszłości portugalską kolonią, więc portugalskim posługuje się całkiem pokaźny wycinek ludności świata!). Dwa największe miasta Portugalii to Lizbona (stolica) oraz Porto – pierwsze z nich zamieszkuje prawie 3 miliony ludzi, drugie ponad 1,7 miliona. Do większych skupisk ludności zalicza się ponadto Bragę, Aveiro i Coimbrę.

Pogoda w Portugalii

Portugalia to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek – gwarantuje to wspaniała pogoda. Na wczasy w Portugalii można wybrać się praktycznie o każdej porze roku – temperatury zachęcają do wyjazdu zarówno w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy wynoszą one średnio 26–29°C, jak i w marcu czy grudniu, gdy słupki na termometrze pokazują około 15°C. Oczywiście nie zapominajcie o regule, że im wyższe temperatury, tym więcej turystów, więc jeśli waszym celem jest raczej zwiedzanie pięknych portugalskich miast niż wygrzewanie się na (równie pięknych) portugalskich plażach, to być może lepiej ominąć najintensywniejszy turystycznie okres.

Lizbona – co zobaczyć w stolicy Portugalii?

Wakacje w Portugalii dobrze zacząć od Lizbony. To najbardziej wysunięta na zachód stolica kontynentalnej Europy – dalej są już tylko wody Oceanu Atlantyckiego. Położone nad rzeką Tag miasto to nie tylko polityczne, ale również kulturalne i ekonomiczne centrum Portugalii. W wielu rankingach jakości życia Lizbona regularnie zajmuje miejsce w pierwszej lub drugiej dziesiątce.
Na zwiedzanie Lizbony dobrze poświęcić kilka dni, a jeśli chce się zobaczyć i przestudiować wszystkie ważniejsze atrakcje (w tym muzea), to nawet tydzień. Od strony architektury Lizbona jest po prostu wyjątkowa. Na szczególną uwagę zasługuje klasztor Hieronimitów, którego budowa rozpoczęła się na początku XVI wieku, a została ukończona po stu latach. Jednak rozmach i piękno klasztoru w zupełności usprawiedliwiają tak długi czas budowy – ta perła portugalskiej architektury sakralnej wprawi w zachwyt każdego turystę: przepiękne krużganki, mistrzowsko wykonane rzeźby i kolorowe witraże robią kolosalne wrażenie.
Obowiązkowym punktem wycieczki do Lizbony jest przejażdżka żółtym tramwajem nr 28, który jest wizytówką miasta. Z jednej strony jest to ciekawe doznanie – nie każdego dnia można przecież podróżować środkiem transportu z ponadstuletnią historią. Z drugiej zaś to po prostu wygodny sposób na poruszanie się krętymi i wąskimi uliczkami starej części miasta.

Porto – czym przyciąga turystów?

Porto to szczególne miasto – często to właśnie ono skrada serca turystom, nawet tym zachwyconym pięknem Lizbony. Położona w północnej części kraju nad rzeką Duero miejscowość ma wiele atrakcji do zaoferowania. Zwiedzanie miasta często zaczyna się od Placu Wolności, do którego prowadzi jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta, czyli Avenida dos Aliados. Na placu bez problemu znajdziemy dobrą restaurację czy przytulną kawiarnię, a nad wszystkim góruje monumentalny pomnik przedstawiający sędziwego króla Pedro IV na koniu. Stąd warto udać się do dzielnicy Ribeira, której kręte, brukowane i wąskie uliczki nadają przechadzkom niezapomniany czar.
W Porto nie brakuje oczywiście zabytków architektury. W mieście z pewnością warto zobaczyć wybudowaną w XII wieku katedrę Sé, kościół św. Franciszka czy dwukondygnacyjny, stalowy most Ludwika I. W mieście znajduje się również ciekawy obiekt dla fanów piłki nożnej – supernowoczesny stadion, na którym swoje mecze rozgrywa lokalny klub FC Porto. Wybudowany za 100 milionów euro Estádio do Dragão (czyli Stadion Smoka) powstał w związku z turniejem Euro 2004 i posiada najwyższą możliwą ocenę od federacji piłkarskiej
UEFA.

Braga, Aveiro i Coimbra – kontynuujemy zwiedzanie

Kiedy już zobaczycie wszystko w Lizbonie i Porto, możecie wybrać się do innych miejscowości: Braga, Aveiro i Coimbra to trzy duże miasta, które również warto odwiedzić podczas wakacji w Portugalii. Braga – a dokładniej rzecz ujmując, jej bezpośrednie okolice – poszczycić się może przede wszystkim sanktuarium Bom Jesus do Monte, którego przepiękna architektura przyciąga co roku rzesze turystów. W Coimbrze natomiast warto zobaczyć założony w XIII w. uniwersytet z przepiękną Biblioteką Joanina, Muzeum Narodowe
Machado Castro czy kościół św. Krzyża – miejsce pochówku pierwszych królów Portugalii. Z Coimbry pociągiem można dość szybko dostać się do Aveiro – miasta, które przeplatają liczne kanały wodne (stąd też czasami mówi się o nim jako o portugalskiej Wenecji). W Aveiro polecamy odwiedzić między innymi dzielnicę Bairro da Beira-Mar, gdzie znajdują się liczne knajpki, restauracje i kawiarnie.

Fatima – portugalskie miejsce kultu

Leżąca w centrum Portugalii Fatima to dobrze znana chrześcijanom miejscowość. Niezbyt licznie zaludniona (żyje tu około 12 tysięcy mieszkańców) stała się sławna na cały świat w związku z objawieniami maryjnymi, które miały mieć miejsce przed stu laty. Jak można przeczytać na stronie TUI, znajduje się tam „wielkie sanktuarium, miejsce pielgrzymek wiernych katolickich z całego świata. Tam bowiem, jak głosi legenda, trzem dzieciom pasterskim w 1917 roku objawiła się Matka Boska”. W 2017 roku, czyli w setną rocznicę objawień, Fatima była wielkim „centrum religijnym, teologicznym i kulturalnym całego świata katolickiego” – ale nie tylko wtedy, bowiem rzesze katolików z całego świata wybierają się tam każdego roku. Niemniej sanktuarium w Fatimie robi wrażenie nie tylko na tych turystach, którzy szukają na miejscu duchowych przeżyć.

Długie i piękne portugalskie wybrzeże

Na wakacje w Portugalii warto wybrać się choćby dla samego wybrzeża i pięknych, piaszczystych plaż. Jeśli w planach mamy głównie wypoczynek nad wodą, to najlepszym regionem będzie bez wątpienia południowe Algarve. Do najpiękniejszych i najpopularniejszych plaż Algarve należy między innymi Praia da Rocha położona niedaleko miasta Portimao: jest to rozległy piaszczysty teren położony u stóp klifowego wybrzeża. Algarve w ogóle słynie z urozmaiconej, klifowej linii brzegowej, która usiana jest jaskiniami i grotami – na uwagę zasługują przede wszystkim okolice Lagos.

Portugalskie wyspy – Azory i Madera

Na zakończenie warto wspomnieć również o Portugalii niekontynentalnej, czyli o dwóch archipelagach wysp na Oceanie Atlantyckim. Charakterystyczny górski krajobraz tych wysp dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, a przyjazne temperatury przyciągają turystów spragnionych słońca. Warto zauważyć, że na Maderze bywali między innymi znani politycy, z Józefem Piłsudskim oraz Winstonem Churchillem na czele. Jest ona pocięta kanałami irygacyjnymi (lewadami), których łączna długość wynosi około 2,5 tysiąca
kilometrów! Obok lewad prowadzone są ścieżki (dla kontrolowania drożności kanałów), a wiele z nich stanowi dziś po prostu szlaki turystyczne.

Portugalia – warunki podróży

Przed wyjazdem do Portugalii należy pamiętać o dynamicznie zmieniających się warunkach podróży, które kształtują się zgodnie z przepisami dotyczącymi pandemii COVID-19. W przypadku Portugalii (tak jak i wielu innych krajów) z konieczności robienia przedwyjazdowych testów zwolnieni są podróżujący z ważnym certyfikatem covidowym oraz ozdrowieńcy. W przypadku osób niezaszczepionych konieczne jest zrobienie testu RT-PCR lub testu antygenowego.
Przestrzegając wszystkich zaleceń, możemy być spokojni, że nie spotka nas żadna niespodzianka, zanim jeszcze znajdziemy się na portugalskiej ziemi. Dlatego dobrze wybierać takie biura podróży, które kompleksowo, w jednym miejscu zbierają wszystkie informacje dotyczące warunków wjazdu do danego państwa.
Szczegółowe warunki podróżowania do Portugalii kontynentalnej (wraz z wykazem dokumentów, które uprawniają do wjazdu na teren kraju) znajdziecie na stronie TUI, w zakładce: Warunki podróżowania podczas OVID-19.