Wynalazek młodej Polki zrewolucjonizuje świat energetyki

Kilka dni temu świat obiegła elektryzująca wiadomość o niezwykłym odkryciu polskiej naukowiec –Olgi Malinkiewicz. Nasza rodaczka wynalazła metodę wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Oznacza to tyle, że kosztowny i skomplikowany sposób poboru energii słonecznej. stanie się prosty i tani.

olga malinkiwiecz
Olga Malinkiewicz. Facebook

Perowskity to minerały, które od lat były badane przez naukowców na całym świecie pod kątem wykorzystania ich do produkcji tanich ogniw słonecznych. Udało się to 33-letniej absolwentce Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Katalońskiej w
Barcelonie.
Olga Malinkiewicz zaprezentowała światu cienką i lekką ładowarkę do smartfonu, stworzoną na bazie perowskitów. Urządzenie można zamontować w tylnej części aparatu, tym samym wykorzystując do tej pory niezagospodarowany element naszego telefonu. Rewolucyjnym jest fakt, iż ładowarka ta nie wymaga podłączenia do źródła prądu, a telefon można naładować choćby pod biurkową lampką.

Prototyp modułu zasilającego smartfony zaprezentowano w czasie International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics (ABXPV) w Barcelonie. To efekt wielu miesięcy intensywnej pracy zespołu naukowców zrzeszonych w Saule Technologies, do którego nalży polska fizyk.

Możliwości modułu perowskitowego są dużo większe. Kryształy będzie można wydrukować na dowolnej powierzchni, w dowolnym kształcie i kolorze. Olga Malinkiewicz wierzy, że za kilka lat jej wynalazek będzie powszechnie stosowną metoda do poboru taniej energii elektrycznej.