Zdrowie z ekspresu do kawy

Po kawę sięgamy głównie z powodu jej działania ożywczego. W chwilach senności stawia na nogi, rozjaśnia umysł, poprawia koncentrację, pozwala pracować wydajniej. Ma też olbrzymie walory smakowe, a różnorodność kaw pozwala każdemu znaleźć gatunek, który idealnie wpasuje się w ich kubki smakowe.

ekspres cisnieniowy do kawy

Jednak dobrej jakości kawa, zaparzona tradycyjnie lub z ekspresu ciśnieniowego do kawy, wpływa korzystnie na nasze zdrowie.

Co siedzi w ziarenku kawy?

Wszyscy wiemy, że najbardziej wartościowym składnikiem kawy jest kofeina. Jest ona obecna także w herbacie (teina) czy w kakao, kawa jednak dodatkowo zawiera antyoksydanty, sole wiążące magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, sód, fosfor czy chrom, witaminy z grupy B, kwasy organiczne. Ziarenka kawy zawierają również kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, węglowodany, białka i błonnik. To dlatego wykorzystuje ją przemysł farmaceutyczny i wielu producentów kosmetyków.

Piękna i młoda skóra

Kawę znajdziemy w składzie wielu kosmetyków zapobiegających starzeniu się, a to dlatego, że kofeina poprawia mikrokrążenie w skórze, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, zmniejsza niedoskonałości skóry. Polifenole z kolei wygładzają jej nierówności. Kremów z kofeiną w składzie powinny też szukać osoby z cieniami pod oczami. Kofeina bowiem wpływa na mikrokrążenie w naczynkach włosowatych skóry. Z kolei szampony z kofeiną stymulują wzrost włosów i polecane są mężczyznom, których dotknął problem łysienia. Po balsamy do ciała z kofeiną powinny zaś sięgać kobiety walczące z cellulitem. Skóra po pewnym czasie powinna stać się jędrniejsza, bardziej napięta, gładka, bo kofeina hamuje proces lipogenezy.

Lek bez recepty

Jednak stosowanie i picie kawy to nie tylko ładniejszy wygląd, ale także lepsze zdrowie. Antyoksydanty, które zawarte są w ziarenkach kawy, neutralizują wolne rodniki, oczyszczają organizm z toksyn, usprawniają system obronny, a niektórzy naukowcy twierdzą, że chronią też przed rozwojem niektórych chorób nowotworowych. Te same antyoksydanty i wspomniana już wielokrotnie kofeina są badane w wielu ośrodkach naukowych pod kątem ich wpływu na komórki centralnego układu nerwowego. Z doświadczeń wynika, że osoby, które regularnie piją kawę, obarczone są mniejszych ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona i Alzheimera. Po kawę powinny też sięgać osoby z alergią i astmą. Kofeina obniża stężenie histaminy, która wpływa na reakcje alergiczne, a u astmatyków zmniejsza ataki duszności. Picie kawy przyspiesza także odchudzanie, bo poprawia metabolizm, a w szczególności spalanie tłuszczów.

Jeśli kawa, to tylko smaczna

Kawa, którą codziennie wypijamy powinna być jednak dobrej jakości. Skoro to lek, ale też olbrzymia przyjemność, nie warto na niej oszczędzać. Dlatego wybierajmy kawę w ziarnach, do samodzielnego mielenia i zaparzenia po turecku albo mieloną. Jeśli nie przepadamy za fusami pływającymi w kubku, najlepiej kupić ekspres ciśnieniowy do kawy. Dzięki temu, że woda przepływa przez filtr z kawą mieloną pod wysokim ciśnieniem, napój zaparza się błyskawicznie, a jednocześnie ma bardzo intensywny zapach i smak. Wybór ekspresu ciśnieniowego do kawy powinien być podyktowany nie ceną, ale jego jakością i naszymi własnymi przyzwyczajeniami. Jeśli przygotowujemy co rano kawę dla całej rodziny, ekspres do kawy ciśnieniowy może posiadać pojemnik na wodę oraz duży pojemnik na kawę mieloną, dzięki czemu przygotujemy w parę minut kilka kubków czy nawet cały dzbanek kawy. Osoby, które rano bardzo się spieszą, lubią wygodę, łatwość w obsłudze albo piją kawę od czasu do czasu, za to chcą się rozkoszować różnymi smakami kawy, mogą wybrać ekspres ciśnieniowy do kawy w kapsułkach. Wbrew szerzącym się opiniom, w dobrej jakości kapsułkach znajduje się wyłącznie najsmaczniejsza kawa, bez żadnych chemicznych dodatków. Zaletą kapsułek jest to, że długo zachowują swoją świeżość. Pamiętajmy, że kawa z ekspresu zawsze będzie bardziej aromatyczna i smaczniejsza niż ta w postaci rozpuszczalnej, ma też więcej walorów zdrowotnych. Interesującą ofertę ekspresów do kawy znaleźć można na stronie internetowej firmy Krups.

Artykuł sponsorowany