6 zasad dla kobiet. Sprawdź, jak bezpiecznie wracać do domu

6 zasad bezpiecznestwa kobiet

Policjantka przedstawia zasady, o których kobiety nie mogą w tym czasie zapominać. Bezpłatny warsztat nt. temat odbędzie się również w Jeleniej Górze w Nowym Rynku.
Zdaniem funkcjonariusza policji, podstawową zasadą samoobrony jest unikanie zagrożenia – zarówno niebezpiecznych miejsc, jak i podejrzanych osób: – Gdy jednak grozi nam niebezpieczeństwo zachowajmy zimną krew, a w razie możliwości uciekajmy. Zapamiętajmy wygląd napastnika i od razu zgłośmy się na policję. Jeżeli instynkt podpowiada nam, że musimy się bronić, zróbmy to – mówi st. sierż. Beata Sosulska-Baran, funkcjonariusz KMP w Jeleniej Górze. – Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy wraz z nadejściem wiosny będziemy więcej czasu spędzali na zewnątrz – dodaje.

Z tego względu 14 marca w Jeleniej Górze w galerii Nowy Rynek odbędą się bezpłatne warsztaty „Jak się bronić przed napastnikiem”. Policjantka wyjaśni, jak sobie radzić w sytuacjach zagrożenia i co zrobić, by zwiększyć szanse na bezpieczny powrót do domu.

6 podstawowych zasad bezpieczeństwa przedstawia st. sierż. Beata Sosulska-Baran z KMP w Jeleniej Górze:

1.    Zwracajmy uwagę na ścieżki, którymi się poruszamy. Unikajmy ciemnych uliczek, parków, miejsc o złej reputacji. Wybierajmy ciągi komunikacyjne oświetlone i monitorowane.

2.    Nie decydujemy się na rozmowę nieznanymi osobami. Nie wsiadajmy do obcego samochodu. Słysząc propozycję „Podwieźć cię do domu” możemy odpowiedzieć tylko w jeden sposób – „Nie”.

3.    Utrzymujemy bezpieczną odległość od ludzi, których zamiarów nie jesteśmy pewne. Dystans jest również cenny w przypadku bezpośredniego zagrożenia – aby go utrzymać użyjmy parasola lub gałęzi.

4.    W sytuacji wzywania pomocy używajmy donośnego i stanowczego głosu. Miejmy zawsze przy sobie naładowany telefon, tak by w razie potrzeby bez trudu zadzwonić po pomoc.

5.    Do ewentualnej obrony wykorzystajmy podstawowe elementy garderoby: torebkę, parasolkę, a nawet buty – nadeptując napastnikowi obcasem na stopę sprawimy, że będzie zdezorientowany i zaskoczony, przez co zyskamy czas na ucieczkę.

6.    Za wszelką cenę zachowajmy równowagę i nie dajmy się przewrócić. Jeżeli znajdziemy się jednak na ziemi przybierzmy odpowiednią pozycję – skulmy się już na ziemi, osłońmy głowę rękami.

Beata Sosulska-Baran, starszy sierżant KMP w Jeleniej Górze będzie gościem Strefy Kobiet w Nowym Rynku w Jeleniej Górze – 14 marca o godzinie 18.00. Uczestniczki będą mogły również wygrać metamorfozę o wartości 1000 zł. Stylistka zaprosi laureatkę na indywidualne zakupy i przedstawi trzy propozycje stylizacji – biznesową, casualową i wieczorową. Wstęp wolny.

Strefa Kobiet w Nowym Rynku
14 marca 2017 r., godz. 18.00
Nowy Rynek, poziom +1 – Jelenia Góra, ul. Podwale 25
Wstęp wolny – zapraszamy!