Ciepło piasku, chłód marmuru – czyli temperatura we wnętrzach

Gdy zamkniemy oczy, aby przywołać w myślach wymarzoną łazienkę lub salon, jednym z pierwszych elementów, jaki przychodzi nam do głowy, jest kolor. Oczami wyobraźni widzimy ogólny zarys jasnego, ascetycznego pomieszczenia lub odwrotnie – przytulne wnętrze w ciepłych kolorach. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami ciepłej czy zimnej tonacji, ważne, aby w pomieszczeniach, w odpowiednich proporcjach, pojawiły się obie. Stworzą wtedy przyjazne i harmonijne miejsce.

Ciepło piasku, chłód marmuru – czyli temperatura we wnętrzach

Ciepło domowego ogniska czy uporządkowany, chłodny minimalizm? Każda aranżacja potrzebuje dobrej bazy w postaci pięknych ścian i podłóg. Warto dokładnie przemyśleć ich kolorystykę, szczególnie w przypadku łazienki, w której płytki kładziemy raz na kilka lub nawet kilkanaście lat.

Jeśli ponad wszystko cenimy sobie przestrzeń, lepszym wyborem będzie chłodna kolorystyka ścian i podłogi. Obiekty w zimnych odcieniach sprawiają wrażenie jak by się od nas optycznie oddalały. W przypadku ścian taki efekt sprawia, że wnętrze wydaje się większe. Jeśli natomiast najważniejsza jest dla nas przytulność pomieszczenia, lepiej wybrać płytki w ciepłej tonacji. Ściany o subtelnej kolorystyce, przywodzące na myśl słońce i piasek, podwyższą we wnętrzu „temperaturę”, a także nadadzą mu bardziej kameralny charakter.

Marbling – złota era marmuru

Jednym z ostatnich, światowych trendów wzornictwa jest tak zwany „marbling”, polegający na nadawaniu wyglądu marmuru najróżniejszym przedmiotom – od etui na telefon poprzez oprawki okularów i biżuterię, aż po ręczniki czy termosy. Marmur robi furorę także we wnętrzach.

Ciepło piasku, chłód marmuru – czyli temperatura we wnętrzach

Chłodną kolorystykę pomieszczenia przełamać mogą dodatki w kolorze mosiądzu,
a także drewniane meble. Jeśli marmurowe wzory zestawimy z ceramiką o nowoczesnych kształtach i szafką art déco, otrzymamy szykowne, modernistyczne wnętrze.

Ciepło piaskowca

A co jeśli najlepiej czujemy się w miejscach o ciepłej tonacji, a przytulność otoczenia jest dla nas najważniejsza? W takim przypadku doskonałym pomysłem będzie wybór płytek inspirowanych wzorem i kolorem piaskowca.  Aby wnętrze o ciepłej kolorystyce nie stało się zbyt mdłe, dobrze zastosować w nim światło w chłodnym odcieniu, a także „przełamać” je metalowymi  i szklanymi elementami. „Temperaturę” łazienkowej aranżacji obniży także chromowana armatura.

Ciepło piasku, chłód marmuru – czyli temperatura we wnętrzach

Wnętrze w ciepłej kolorystyce, wystrojem nawiązujące do piękna natury, z pewnością docenią osoby lubiące tradycyjne wzornictwo. Piaskowa podłoga i ściany stanowić będą doskonałe tło dla prostych, nowoczesnych mebli w kolorze wenge. Razem z ceramiką o delikatnie zaokrąglonej linii stworzą eleganckie wnętrze w stylu contemporary. Niezależnie od tego, czy najlepiej czujemy się we wnętrzu o ciepłej czy zimnej „temperaturze”, płytki inspirowane kamieniem naturalnym zawsze będą ponadczasowym rozwiązaniem, niepodlegającym przemijającym modom. Nadadzą również miejscu klasę, a także wprowadzą do niego spokój i harmonię.