Krzysztof Penderecki nie żyje

Smutna wiadomość trafiła do mediów. Wielki kompozytor, światowej sławy Krzysztof Penderecki nie żyje. Miał 86 lat

Krzysztof Penderecki. GA

Sztuka i muzyka nie znoszą pustki. Penderecki wprowadzał niestandardowe rozwiązania muzyczne. Ewaluował od pieśni i muzyki religijnej do nowoczesnej.

Był głosem pokolenia. Jego kariera zaczęła się w 1959 roku. Stworzył 4 opery, 8 symfonii i wiele koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są skomponowany Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego zostały zaprezentowane w takich filmach jak: Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese. 

Prywatnie mąż Elżbiety Pendereckiej. Z pierwszego małżeństwa miał córkę: Beatę, która poszła w ślady ojca, pod kątem wykształcenia muzycznego oraz z małżeństwa z Elżbietą Penderecką: Łukasza, który ukończył cztery kierunki studiów: medycynę, psychologię, zarządzanie i polonistykę; praktykował jako psychiatra) i Dominikę. Zmarł w Krakowie po ciężkiej chorobie. Informację podało Radio Kraków.