Pani Danuta Szaflarska obchodzi dziś swoje 102 urodziny!

6 stycznia 1915 roku, czyli dokładnie 102 lata temu, urodziła się Danuta Szaflarska. Wybitna aktorka zarówno teatralna jak i filmowa. Starsi, ale nie tylko, mogą kojarzyć artystkę między innymi z filmu „Zakazane piosenki”(1946) czy „Między nami jest dobrze"(2014). Do poprzedniego roku była czynna zawodowo.

 

Danuta Szaflarska. G.A.Nie zawsze myślała o aktorstwie. Jednak w końcu szczęśliwy los sprawił, że zdecydowała się na Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej, który ukończyła w 1939 roku. Kariera aktorki rozpoczęła się od desek Teatru Polskiego w Wilnie. Tam zagrała pierwszą rolę w spektaklu „Szczęśliwe dni”. Później w czasie wojny występowała w teatrach podziemnych. W powstaniu warszawskim była łączniczką.

Po wojnie grała w wielu miejscach: Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Kameralnym w Łodzi, Teatrze Współczesnym w Warszawie, Teatrze Narodowym, Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz później w Teatrze Rozmaitości. Po 1945 roku rozpoczęła się kariera filmowa aktorki. Debiut artystki miał miejsce właśnie w „Zakazanych piosenkach”.

Zdobyła też wiele nagród(m.in. Złota kaczka czy „Superwiktor”). Za zasługi podczas II wojny światowej dostała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Pozostaje życzyć Pani Danucie 200 lat!