Po co zmieniamy czas i od kiedy?

Koncepcja zmiany czasu była taka: Otóż dawno temu niejaki George Wernon Hudson, nowozelandzki astronom, na początku XX wieku, zaproponował zmianę czasu na letni, podobno z powodu niemożliwości gry w golfa.

Zmiana czasu. Foto memy.pl
Zmiana czasu. Foto memy.pl

Kiedy kończył pracę było już ciemno i po prostu nie mógł oddać się ulubionemu sportowi. Jego projekt nie został zaakceptowany przez parlament.

Pierwszy kraj, który wprowadził zmianę czasu na letni, były Austro-Węgry. Kierowały się czysto ekonomiczną pobudką, czyli aby zaoszczędzić węgiel. Na początku XX wieku tę koncepcję przyjęła Wielka Brytania, a potem Rosja i USA.

Dziś w nocy przesunęliśmy zegarki z godziny 3 na 2. Pytanie, po co to robimy i od kiedy?

W Polsce po raz pierwszy wprowadzono zmianę czasu w okresie międzywojennym, jednakże ta potrzeba się zmieniała i utrwaliła się w 1977 roku i trwa nieprzerwanie do dziś.

Jednym z argumentów, który przemówił za zmianą czasu była oszczędność energii. Głównie chodziło o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w przedsiębiorstwach, jak również w domostwie. Nie powstały analizy, że te zmiany faktycznie przyniosły zamierzony efekt.

Podobno zmiana czasu odbija się na naszym samopoczuciu. Niestety jest narzucona odgórnie i należy się do niej dostosować, aby wkomponować się w codzienne funkcjonowanie!