Regeneracja skóry po opalaniu – podstawą jest nawilżenie

Słońce w odpowiednich „dawkach” pozwala na wytwarzanie w skórze człowieka cennej witaminy D. Warto więc wystawiać się na słońce, ale z odpowiednim zabezpieczeniem przed promieniami UVA i UVB.

regeneracja skory po opalaniu
Regeneracja skóry po opalaniu – podstawą jest nawilżenie

Problem w tym, że wielu z nas nie stosuje żadnych olejków i kremów do opalania, żeby jak najszybciej skóra nabrała pożądanego, brązowego odcieniu. Co powinniśmy zrobić, jeśli wbrew naszym planom, skóra po opalaniu jest czerwona, wysuszona i popękana? Jak ją zregenerować?

Destrukcyjne działanie słońca

Musimy uświadomić sobie, że nadmierna, nierozważna ekspozycja skóry na słońce, bez nałożenia na nią stosownych filtrów, wpływa na nią negatywnie. Promieniowanie słoneczne dociera do najgłębszych warstw skóry i powoduje powstawanie uszkodzeń. Niszczy DNA komórek, jednocześnie przyspieszając starzenie się skóry. Staje się przyczyną jej przebarwień i może doprowadzić do powstania nowotworów, np. czerniaka. Dlatego trzeba pamiętać o należytej ochronie skóry przed słońcem, a jeśli już ją opalimy – warto zadbać o jej regenerację.

Sposoby na regenerację skóry po opalaniu

Eksperci z serwisu MedMe.pl radzą aby pierwszym krokiem, który pozwala przybliżyć nas do naturalnej regeneracji skóry, nawet w jej głębokich warstwach, po opalaniu, było wykonanie peelingu (np. https://www.medme.pl/artykuly/jakie-peelingi-sa-najlepsze-na-lato,35903.html). Dzięki niemu usuniemy obumarłe komórki naskórka, a skóra otrzyma sygnał, aby przyspieszyć odnowę komórkową. Zwykły peeling możemy wykonać przy użyciu preparatu w kremie, z granulkami. Dobrym rozwiązaniem będzie krem z kwasami AHA (o stężeniu 5-8 proc.) działającymi na skórę złuszczająco. Mają one składniki aktywne, które przyczyniają się do usuwania martwych komórek naskórka. Wpływają na zmniejszenie widocznych przebarwień i wygładzenie skóry. Wyrównuje się jej koloryt, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Drugim krokiem przy regeneracji opalonej skóry, albo nawet skóry z poparzeniami słonecznymi, powinno być zwalczanie przebarwień, tworzących na powierzchni ciała mało estetyczne plamy. Ich winowajcą jest melanina, czyli barwnik wytwarzany przez skórę pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Niekiedy nie jest on rozłożony równomiernie w naskórku, dlatego pojawiają się plamy. Aby je usunąć, można wybrać kremy wybielające i rozjaśniające przebarwienia, które nakłada się dwa razy dziennie.

Trzeci krok obejmuje zastosowanie kremów z przeciwutleniaczami (antyoksydantami), które walczą z tzw. wolnymi rodnikami. Wzmacniają one ochronę skóry i stymulują jej odnowę. Antyoksydanty zapewniają ochronę DNA komórkom skóry, zabezpieczają włókna kolagenowe i elastynę w skórze, niwelując jednocześnie niekorzystne wolne rodniki, które odpowiadają za szybsze jej starzenie.

Regularne nawilżanie

Bez względu na to, na jakie zabiegi kosmetyczne w warunkach domowych lub w gabinecie kosmetyczki się zdecydujemy, przy regeneracji skóry po opalaniu bardzo ważne jest jej regularne nawilżanie. Te proste zabiegi powinniśmy rozpocząć już będąc na urlopie. Dzięki kremom i balsamom nawilżającym dostarczymy naszej skórze odpowiednią ilość wody, a ta jest dla niej nieocenioną pomocą w procesie regeneracji. Nie zapominajmy także o nawilżaniu organizmu od wewnątrz. Nawadnianie polega na piciu dużych ilości niegazowanej wody mineralnej, jedzeniu świeżych owoców i warzyw. Dzięki dostarczeniu do organizmu wraz z dietą witaminy C, spowolni ona syntezę melaniny i rozbije pigment, dzięki czemu nie będziemy mieli plam po opalaniu.

Nie przesadzajmy z opalaniem!

Nigdy nie powinniśmy przesadzać z opalaniem, zwłaszcza bez żadnego zabezpieczenia w postaci filtrów UV. Przyspieszamy w ten sposób jedynie starzenie się skóry i narażamy się na powstanie nowotworów. Nasz skóra potrzebuje promieni słonecznych, ale w odpowiedniej ilości.