11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Jak będzie obchodzone?

11 listopada przypada święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r. Przez 123 lata nasz kraj był pod zaborami. Jak obchodzone będzie to święto w stolicy i innych miastach Polski?

dzien niepodleglosci 11 listopada

Główne obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych, jak co roku odbędą się w stolicy na placu Piłsudskiego. 

Warszawskie obchody rozpocznie XXVII Bieg Niepodległości. Jego początek zaplanowano na 11.11. W południe odbędą się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. O godz. 13.00 Traktem Królewskim przejdzie defilada rekonstruktorów w historycznych mundurach. Możemy spodziewać się licznych utrudnień w ruchu drogowym, m.in w godz. 5-15, zostanie wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach, na odcinku od ronda Zgrupowania AK „Radosław” do ul. Anielewicza oraz ul. Stawki, od Smoczej do Dzikiej.

Godzinę później, o 14 rozpocznie się Marsz Niepodległości, organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, w tym m.in. Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny, pod patronatem Związku Żołnierzy NSZ. Tegoroczna manifestacja będzie przebiegała pod hasłem „Polska dla Polaków – Polacy dla Polski!”. Organizatorzy zapowiadają jej pokojowy przebieg.

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Jak będzie obchodzone

Jakie atrakcje czekają nas w innych miastach Polski?

W Krakowie z okazji Święta Niepodległości będzie można m.in. przejechać się wokół Plant „Patriotycznym Tramwajem” (w godz. 10.30-14.30). O 17 na Rynku Głównym rozpocznie się 54. lekcja śpiewania pieśni patriotycznych.

Oprócz obchodów święta państwowego, mieszkańcy Poznania świętować będą „Imieniny Ulicy Święty Marcin”. Z tej okazji w mieście odbędzie się tradycyjny przemarsz zwany „Korowodem św. Marcina”. Będąc tego dnia w Poznaniu, warto skosztować rogali świętomarcińskich.

We Wrocławiu, podobnie jak w innych miastach, organizowane są okolicznościowe marsze i zawody. O godzinie 11 wystartuje 10-kilometrowy „Bieg Niepodległości z Wąsem”. Półtorej godziny później z miejskiego Rynku wyruszy XIV Radosna Parada Niepodległości. To okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Warto wspomnieć, że tego dnia wrocławski stadion zamieni się w największą w Polsce biało-czerwoną flagę!

Przewiduje się, że w trójmiejskiej paradzie z okazji odzyskania niepodległości może wziąć udział nawet 20 tysięcy osób. Ponadto w gdańskich restauracjach oznaczonych kolorem biało-czerwonym będzie można spróbować tradycyjnych polskich dań oraz posiłków w barwach narodowych.

Prezydent Andrzej Duda nie organizuje marszu z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie pojawi się także na Marszu Niepodległości. Po południu głowa państwa weźmie udział w uroczystych obchodach święta w Bielsku Białej.

Niezależnie od tego, jak zamierzamy spędzić dzisiejszy dzień, nie zapomnijmy wywiesić biało-czerwonej flagi, symbolu naszej wolnej Ojczyzny.