Darmowy listopad – nocne zwiedzanie i inne atrakcje w Łazienkach Królewskich

nocne zwiedzanie lazienek

Łazienki Królewskie zapraszają  na „Nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie”, które odbywa się w ramach „Darmowego listopada”. W trzy kolejne soboty: 14, 21 i 28 listopada w godzinach 19.00-23.00, będzie można obejrzeć Królewską Kolekcję Obrazów w nastrojowym świetle i poznać historię jednego z najcenniejszych polskich zabytków.
Już w najbliższą sobotę, 14 listopada zapraszamy na drugą odsłonę „Nocnego zwiedzania  Pałacu na Wyspie”. Tego wieczoru będzie można zobaczyć nastrojowo oświetlone wnętrza zabytkowego obiektu, który po renowacji wygląda tak, jak widział go Stanisław August. Pałac na Wyspie będzie można zwiedzać samodzielnie lub z edukatorem Łazienek Królewskich, który podczas wieczornego spaceru przedstawi jego historię. Na uczestników wieczoru czekają również inne atrakcje – w strojach z epoki wystąpią członkowie stowarzyszenia „Arsenał”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Do zwiedzania obiektów zapraszamy również w ciągu dnia. W ramach akcji „Darmowy listopad” w Łazienkach Królewskich można zwiedzać bezpłatnie cenne zabytki i oglądać znakomite kolekcje dzieł sztuki z czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Dla zwiedzających udostępnione są Pałac na Wyspie wraz z Królewską Galerią Obrazów, Stara Oranżeria wraz z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki.
Obiekty można zwiedzać w poniedziałek w godz. 11-18, zaś od wtorku do niedzieli w godz. 9-18. Bezpłatne wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub w kasach Łazienek Królewskich, gdzie dostępne są także audioprzewodniki.

Od poniedziałku do piątku o godz. 11 i godz. 17 zapraszamy na „Kreatywne spotkania z publicznością” w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, a także Pałacu Myślewickim, podczas których pracownicy Łazienek Królewskich opowiedzą o idei utworzenia nowoczesnego muzeum publicznego. Zaprezentują także eksponaty ze zbiorów Łazienek np. niedawno odzyskany stolik karciany czy bezcenne meble projektu Louisa Delanois z Sali Salomona w Pałacu na Wyspie.

Atrakcją listopadowych weekendów jest również „Natrętne zwiedzanie Teatru Królewskiego i królewskich kolekcji” – w  soboty i niedziele o godz. 11 i godz. 14 (czas trwania 60 minut).
Miejsce spotkania: wejście do Starej Oranżerii od Ogrodu Oranżeryjnego.
Dodatkowo, w niedzielę w godz. 12, można będzie wziąć udział w bezpłatnych „Salonach Poezji” w Starej Oranżerii. Z kolei w Pałacu na Wyspie w południe można za darmo posłuchać koncertów w ramach „Salonów Muzycznych”.
„Darmowy listopad”, który w tym roku odbywa się już po raz czwarty, jest częścią programu „Kultura Dostępna”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla czterech Rezydencji Królewskich: Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie.