„Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj” Francesc Miralles

Francesc Miralles, autor bestsellerowej książki o japońskiej filozofii życia – ikigai – stworzył wzruszającą i mądrą opowieść o szczęściu, nadziei, przyjaźni, miłości i magii dnia codziennego. Książka udowadnia, że nawet największy smutek i nieszczęście mogą przeminąć, jeśli tylko zauważy się to, co w życiu jest niezmiennie piękne.

Iris nie radzi sobie w dorosłym życiu. Niespodziewana śmierć rodziców uświadamia jej, że pozostała na świecie sama. Jedyne, co na nią czeka każdego dnia, to nudna praca w call center i pusty dom. Gdy pewnego dnia trzydziestolatka nie wytrzymuje dojmującej rutyny i w desperacji wychodzi z mieszkania, natrafia na nieznaną jej wcześniej kawiarnię o niecodziennej nazwie „Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj”. Poznaje jej właściciela, Lucę, który przekonuje ją, by zajęła wolne miejsce. Kobieta siada przy stole, nie wiedząc, że właśnie rozpoczyna się jej wielka podróż w głąb siebie.

Okazuje się bowiem, że stoliki w kawiarni mają wyjątkową moc. Każdy z nich w unikalny sposób inspiruje Iris do rewizji własnego życia, jej osobistych chwil szczęścia, porażek i przegapionych szans. Dzięki kolejnym wizytom w wyjątkowej kawiarni trzydziestolatka zaczyna rozumieć, na jak wiele rzeczy nie jest jeszcze za późno. Na nową pracę, nowe mieszkanie, nową miłość.

„Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj” można potraktować jako swoisty, zachęcający do refleksji podręcznik życia, krótki kurs życiowej mądrości, którą można odnaleźć w zwykłych codziennych sprawach. Francesc Miralles, współtwórca książek o japońskim ikigai, wraz z Care Santos korzystają z historii trzydziestoletniej Iris, by przedstawić uniwersalne sposoby na pokonanie życiowych trudności. To unikalne połączenie beletrystyki z literaturą poradnikową potwierdza jedynie pozycję Mirallesa jako jednego z najbardziej inspirujących europejskich autorów.

Według naukowców codziennie mamy sześćdziesiąt tysięcy myśli. Pozytywnych i negatywnych, banalnych i głębokich. Nie powinno się ich oceniać: są niczym chmury, które przepływają po niebie. Jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy, lecz nie za to, co przychodzi nam do głowy. (fragment książki)

Care Santos (ur. 1970 r.) – hiszpańska pisarka, autorka ponad trzydziestu książek przetłumaczonych na dwanaście języków. Jej powieści cieszą się dużym zainteresowaniem nawet wśród młodzieży, co potwierdzają liczne nagrody, jak el Gran Angular, el Edebé czy el Alandar.

Francesc Miralles (ur. 1968 r.) – hiszpański pisarz, współautor m.in. bestsellerowych książek „Ikigai” oraz „Trening ikigai”. Jego książki są wydawane w 32 językach od Japonii, przez Iran, po Stany Zjednoczone. Mieszka w Barcelonie.

Wpis znaleziono dzięki:

- Francesc Miralles

- „Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj”

- Wydawnictwo Muza