Wakacje za granicą z pupilem – jak się przygotować?

Od czasu do czasu wyjeżdżamy zagranicę. Podróżujemy dla samej przyjemności, ale także czasami udajemy się gdzieś służbowo. Nie zawsze możemy zostawić swojego pupila u znajomych, czy w hotelu dla zwierząt. Wtedy decydujemy się zabrać go ze sobą.

Wakacje za granicą z pupilem – jak się przygotować?

Towarzystwo zwierzaka zawsze poprawia humor, jednak do takiego wyjazdu warto się rzetelnie przygotować. Wszystko po to by uniknąć problemowych sytuacji związanych z ogólnymi wymaganiami przewozu zwierząt do krajów Unii Europejskiej. Sprawdź, co musisz załatwić przed planowanym wyjazdem.

Chip identyfikujący zwierzę

Mikrochip to gadżet wszczepiany zwierzęciu, który zawiera unikalny osobisty 15-cyfrowy kod. Urządzenia zawiera wszystkie informacje niezbędne do odnalezienia właściciela zguby. Można je odczytać za pomocą specjalnego czytnika w gabinetach weterynaryjnych oraz w schroniskach. Czasami takim sprzętem dysponuje także straż miejska. Często na terenie różnych miast są organizowane tak zwane darmowe chipowania, dzięki którym możemy mieć pewność, że nasz piesek trafi do domu. Jeśli jednak takiej akcji akurat nie ma, a planujesz wyjazd – trzeba to zrobić na własną rękę. Jest to możliwe u większości weterynarzy.

Pet paszport i aspekty zdrowotne

Wydaje się na wniosek złożony przez właściciela. Zawiera podstawowe informacje o zwierzęciu. Znajdują się tam dane posiadacza, aktualne szczepienia i inne wiadomości o stanie zdrowia pupila.

Jeśli chodzi o szczepienia to niezbędne będzie to na wściekliznę. Nie może być wykonane podopiecznemu w wieku poniżej trzeciego miesiąca życia, ale należy je zrobić po upłynięciu tego czasu. Pozostałe szczepienia nie są wymagane, ale bardzo rekomendowane, szczególnie te przeciwko chorobom zakazanych.

Świadectwo zdrowia to dokument, który jest wystawiony przez weterynarza na 24 godzin przed wyjazdem za granicę i zawiera aktualny stan zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela.

Odrobaczenie zwierzęcia jest równie istotne. Zaświadczenia o profilaktyce przeciwtasiemcowej jest dodatkowo wymagane w niektórych krajach. Musi być zrobione od 120 do 24 godzin przed podróżą. Chociaż profilaktyczne odrobaczenie powinno się wykonywać co 3 miesiące, niezależnie od wyjazdu.

Inne istotne problemy

Każdy kraj może mieć swoje dodatkowe wymogi, dlatego trzeba to obowiązkowo sprawdzić lub zapytać u lekarza weterynarii. Przed wyjazdem za granicę należy doinformować się, czy nie zmieniły się przepisy dotyczące przewozu zwierząt towarzyszących. Warto też zadbać nie tylko o formalnościach, ale i o samego zainteresowanego, ponieważ dla zwierzątka przejazd to zawsze ogromny stres.